Infostart.hu
eur:
382.06
usd:
331.24
bux:
0
2026. április 7. kedd Herman
Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt (j) fogadja Alexander Van der Bellen osztrák államfő Bécsben 2025. június 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Alex Halada

Zelenszkij villámlátogatása Bécsben: Ausztria támogatást ígért az ukrajnai újjáépítéshez

Először látogatott Volodimir Zelenszkij Ausztriába az Oroszország által Ukrajna ellen 2022 februárjában indított háború óta. Alexander Van der Bellen államfővel az élen az osztrák vezetők széles körű támogatást ígértek az ostromlott ország újjáépítéséhez, de az ellenzéki Szabadságpárt szerint így lábbal taposnak Ausztria semlegességén.

Volodimir Zelenszkij feleségével, Olena Zelenszkával villámlátogatásra állt meg az osztrák fővárosban. Az elnök megkülönböztetett fogadtatásban részesült, aminek első lépéseként Beate Meinl-Reisinger külügyminiszter a repülőtérről személyesen fuvarozta őt és feleségét a Hofburgba.

Zelenszkijt fogadta Alexander Van der Bellen államfő, majd Christian Stocker néppárti kancellár is. A találkozókat követően mind Van der Bellennnel, mind Stockerrel külön sajtótájékoztatót tartottak, amelyek közös vonása a Kijevnek felajánlott osztrák támogatás volt. Mindezt az osztrák elnök azzal a bejelentéssel kezdte, hogy a vizit keretében egy sor együttműködési dokumentumot írtak alá, amely a támogatás legkülönbözőbb területeit körvonalazta.

Alexander Van de Bellen – akárcsak őt követően a kancellár – hangsúlyozta, hogy Ausztria rendkívül fontosnak tekinti Ukrajna háború utáni újjáépítésének támogatását, mint ahogy az országnak nyújtandó humanitárius segítséget is. Az államfő közölte, hogy az osztrák támogatás szervezésére főkoordinátort nevez ki, aki a segítség különböző formáit összehangolja.

Az osztrák államfő Oroszországot agresszornak nevezte, a háborúval kapcsolatban orosz invázióról beszélt, és felszólította az orosz vezetést a háború befejezésére, illetve a mielőbbi béketárgyalásokra.

Mivel a háború utáni Ausztria az alkotmányban is rögzítetten semleges ország, fegyveres támogatásról nem lehet szó. Mindezt – mint elemzők rámutattak – Bécs a újjáépítéshez ígért támogatással igyekszik "kompenzálni".

Az ukrán elnök nyilatkozatában köszönetet mondott az ígért osztrák támogatásért, a szolidaritásért. Hangsúlyozta, hogy országa kész a béketárgyalásokra, az országának nyújtandó orosz biztonsági garanciákat ugyanakkor elengedhetetlennek nevezte. Zelenszkij az ORF szerint megerősítette, hogy Ukrajna európai uniós tagságra törekszik, és úgy értékelte, hogy a országa teljesítette az ehhez szükséges feltételeket.

Az osztrák média korábban úgy értesült, hogy Bécs semleges ország fővárosaként helyszínként ajánlkozik az esetleges orosz–ukrán béketárgyalásokra. Ezt mindenekelőtt az alkancellár, a szociáldemokrata Andreas Babler szorgalmazta, aki szintén találkozott az ukrán elnökkel. A nyilvánosság előtt ezt egyelőre nem erősítették meg.

Zelenszkij, mielőtt visszarepült volna Kijevbe, osztrák vállalati vezetőkkel is találkozott, míg felesége Bécsben maradt, mert az osztrák államfő feleségének, Doris Schmidauernek a meghívására szerdán a first ladyk és gentlemaneknek szervezett csúcstalálkozón vesz részt.

A háború kitörése óta az ukrán elnök az EU tagállamai közül eddig Ausztria mellett Cipruson és Szlovéniában nem tett látogatást. A mostani vizittel ugyanakkor Ausztria lekerült a listáról.

Címlapról ajánljuk
Kutató: a leszakadó középosztály indulhat el Európa felé
Iráni válság

Kutató: a leszakadó középosztály indulhat el Európa felé

A háború elől menekülők csak egy kisebb részét tehetik ki annak a migrációs hullámnak, amely feltehetőleg Iránból a közeli jövőben elindul; a háború befejeződése fékezni tudná a folyamatot, de van egy réteg a 90 milliós országban, amely még össze tud szedni annyit, hogy útnak induljon egy jobb élet reményében – vélekedett az InfoRádióban Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.04.07. kedd, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Elérkeztünk a végső határidőhöz, Amerika végzetes csapásra készül - Híreink az iráni háborúról kedden, percről percre

Elérkeztünk a végső határidőhöz, Amerika végzetes csapásra készül - Híreink az iráni háborúról kedden, percről percre

Irán teljes elpusztítása következhet, ha nem állapodik meg Teherán Washingtonnal ma a háború lezárásáról - mondta Donald Trump amerikai elnök tegnap esti beszédében. Amerika az elnök terve szerint erőműveket és hidakat bombázna. A forradalmi gárda "alaptalannak" nevezte Trump fenyegetőzését. Közben csökken az iráni megtorlócsapások intenzitása: Izrael ellen több mint 12 óra szünet után indult újabb rakétatámadás ma reggel. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború keddi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×