eur:
413.83
usd:
401.76
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell
A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) támogatásával induló jelenlegi lengyel elnök, Andrzej Duda (k, elöl) és felesége, Agata Kornhauser-Duda (b, elöl) a támogatóiknak integet az elnökválasztás vasárnapi első fordulója után a lengyelországi Lowitzban 2020. június 28-án. Az urnazárást követően végzett első exit poll felmérések szerint Duda nyerte meg az első fordulót, de nem szerezte meg a voksok abszolút többségét, így az ő és a fő ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO) által vezetett koalíció jelöltje, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester részvételével második fordulót kell tartani.
Nyitókép: MTI/AP/Petr David Josek

Szakértő: akár hirtelen felbukkanó jelöltek is eldönthetik a lengyel elnökválasztás kimenetelét

Lengyelországban az első fordulóval május 18-án kezdődik az elnökválasztási folyamat. A jelenlegi varsói főpolgármester számít most fő esélyesnek a kormányzó párt jelöltjeként, ugyanakkor Rosonczy-Kovács Mihály, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója szerint sok függ a további jelöltektől, és attól, hogy ők kit támogatnak a második fordulóban.

Ötévente választ Lengyelország köztársasági elnököt, 2020-ban kezdhette meg második ciklusát Andrzej Duda, így többször nem indulhat. Idén jön az államfőválasztás, és jól jönne Donald Tusknak és kormányának egy jóval barátságosabb államfő, mert Duda elnökként több, a Tusk-kormány által kezdeményezett törvénymódosítást, reformot is megvétózott.

"Voltak olyan törvények, amelyeket az alkotmánybírósághoz irányított, vagy olyan ügyek is, amelyekhez a kormánykoalíció nem mert hozzányúlni, mert megelőlegezte a köztársasági elnök vétóját" – mondta az InfoRádió megkeresésére Rosonczy-Kovács Mihály, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója.

Erős legitimáció – a néptől

A lengyel köztársasági elnöknek közvetlen, a választóktól eredő legitimációja van, így nagyon erős felhatalmazása, és a vétója is politikai vétó, amelyet az őt az államfői székbe emelő választók akarata szerint kell kiteljesítenie, vagy eszerint kell vele élnie.

"Az elnöki vétót a szejm, az alsóház, amelyik a fontosabbik kamarája a lengyel parlamentnek, csak háromötödös többséggel tudja felülírni, illetve figyelmen kívül hagyni. Ezzel a háromötödös többséggel pedig nem rendelkezik a mostani kormányzó szivárványkoalíció, úgyhogy a tét valóban hatalmas, leegyszerűsítve arról döntenek majd a lengyelek, hogy szabad kezet kap-e Donald Tusk az elmúlt másfél év »bosszúpolitizálásához«, amely során jogállamisági anarchiába vezette az országát" – fogalmazott a szakértő.

A jelöltek

Ha egy Tusk számára kedvező elnökjelölt nyer – jelen állás szerint Varsó főpolgármestere, Rafal Trzaskowski, aki Tusk pártjának, a Polgári Platformnak a politikusa, annak is a "progresszív szárnyát" testesíti meg –, akkor Rosonczy-Kovács Mihály szerint gyakorlatilag megszűnik az a választói kötőfék Donald Tuskon, amely lassította a kormányfői működését az elmúlt másfél évben.

A hivatalos jelöltek regisztrálására még bőven van idő, és a kampány is a házelnök hivatalos bejelentésével indul meg, ami jövő héten lesz esedékes, de gyakorlatilag már most is javában zajlik a kampány.

Rafal Trzaskowski legkomolyabb kihívója a független jelöltként induló, de a legnagyobb ellenzéki párt, a jobboldali Jog és Igazságosság támogatását bíró Karol Nawrocki, a Nemzeti Emlékezet Intézet jelenlegi vezetője, de ahogy ez általában a lengyel választásokon lenni szokott, a szakértő szerint

nagyon kell figyelni a többi jelöltre, mert az dönt majd tulajdonképpen, hogy ők kit támogatnak a második fordulóban.

E mentén beszélt tehát további jelöltekről.

"A Konföderáció, a PiS-től jobbra álló libertárius nemzeti párt Slawomir Mentzent indítja. Tudjuk azt, hogy a Lengyelország 2050 is elindítja Szymon Holowniát, a jelenlegi házelnököt. A kormánykoalícióban helyet foglaló baloldal szintén indít jelöltet, de egyáltalán nem biztos, hogy végül rájuk adhatják le a voksukat a lengyelek, a következő hónapok közvélemény-kutatásai még meghatározóak lehetnek. Adott esetben nem kizárt, hogy akár Rafal Trzaskowski helyett maga Donald Tusk indul el végül" – utalt arra is, hogy Rafal Trzaskowski a PO-n belül talán nem annyira kompatibilis az épp hivatalba lépő amerikai elnökkel, Donald Trumppal.

Viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy hagyománya van annak, hogy a lengyel választásokon addig ismeretlen jelöltek lépnek elő, akik aztán meghatározó, döntő befolyással lehetnek a választásra.

"Például 2015-ben Pawel Kukiz korábbi rockzenész indult el a politikai ismeretlenségből, kihasználva zenészi népszerűségét, és azzal, hogy olyanokat is meg tudott szólítani, be tudott vonni a választásba, akik a nagy pártok közül nem választottak volna jelöltet, vagy esetleg távol maradtak volna a választástól. A második forduló előtt egyértelműen irányt mutatott a tekintetben, hogy nem fog Bronislaw Komorowskira, Duda akkori ellenfelére szavazni, és ezzel tulajdonképpen eldöntötte a választást" – hozta példaként.

Arra is emlékeztetett még, hogy 2020-ban rendkívül kevés, pár százezer szavazatos különbség döntött végül Andrzej Duda javára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×