eur:
415.45
usd:
401.62
bux:
0
2025. január 8. szerda Gyöngyvér
Blood sample for Polio virus test at medical laboratory.
Nyitókép: Md Ariful Islam/Getty Images

Újra támad az egyik legszörnyűbb gyermekbetegség vírusa Európában

Megkongatták a vészharangot: több európai országban is felbukkant a gyermekbénulás vírusa.

Úgy tűnt, sikerült végleg kiszorítani a kontinensről, de három európai országban is kimutatták a szennyvízből a poliovírust, amely különösen kisgyermekeknél súlyos idegrendszeri károsodásokat okozhat.

Az egészségügyi hatóságok riadót fújtak, miután Németországban, Lengyelországban és Spanyolországban is poliovírust találtak a szennyvízben. A rendkívül fertőző betegség főként kisgyermekeket érint, és az idegrendszerbe hatolva súlyos esetekben bénulást okozhat.

A helyi és a globális egészségügyi hatóságok szerint a Varsóban, Barcelonában, Münchenben, Bonnban, Kölnben és Hamburgban nemrégiben észlelt fertőzöttségnek ébresztő hatással kell lennie valamennyi európai ország számára.

A kontinens országainak meg kell erősíteniük betegségmegfigyelési programjaikat, és gondoskodniuk arról, hogy ne legyenek olyan hiányosságok az oltásokban, amelyek lehetővé tennék a vírus terjedését – hívták fel a figyelmet az Euronews beszámolója szerint az Egészségügyi Világszervezet szakértői. A részleteket az Economx közli.

Bár Európát 2002-ben gyermekbénulás-mentesnek nyilvánították, a betegség még jelen van egyes országokban - tették hozzá a szakértők. Ez azt jelenti, hogy mindig fennáll a veszélye annak, hogy a betegséget behurcolják a kontinensre, és ott az oltatlan emberek között terjedni kezdjen.

„Bármikor, amikor bármilyen formában, bármilyen forrásból származó poliovírust észlelünk egy korábban poliomentes területen, az szokatlan” – fogalmazott Oliver Rosenbauer, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) gyermekbénulás felszámolásáért felelős szóvivője az Euronews Healthnek.

A lengyel egészségügyi hatóságok már figyelmeztetést adtak ki a gyermekek beoltatására, és frissítik a gyermekbénulás elleni vakcinakészleteiket is. A német egészségügyi minisztérium pedig ingyenes teszteket biztosít az orvosi klinikáknak, hogy ki tudják mutatni a fertőzéseket.

Lengyelországban tavaly az egyévesek 85 százalékát oltották be gyermekbénulás ellen, ami az egyik legalacsonyabb arány Európában. A WHO adatai szerint ez a mutató Spanyolországban 93 százalék, Németországban pedig 91 százalék volt.

Az Európai Unió egész területén az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) becslései szerint 2012 és 2021 között akár 2,4 millió gyermek maradhatott beoltatlan a gyermekbénulás ellen.

„Ez azt mutatja, hogy Európán belül is vannak aluloltott emberek” – mondta Thea K. Fischer, a Koppenhágai Egyetem professzora az Euronews Healthnek. Hozzátette: még a komoly szennyvízfelügyeleti rendszerrel rendelkező országoknak is léteznek tehát olyan földrajzi vakfoltjaik, amelyek lehetővé teszik, hogy a vírusok észrevétlenül keringjenek.

Az idén ősszel Európában azonosított poliovírus-minták 2-es típusúak. Ez egy olyan törzs, amelyet 2015-ben már globálisan felszámoltnak nyilvánítottak. Azutóbbi években való újbóli megjelenése aláhúzza a megbetegedések vagy kitörések folyamatos veszélyét. Nem véletlen, hogy világszerte küzdenek a gyermekbénulás felszámolásáért és oltási kampányokat szerveznek a veszélyeztetettebb térségekben.

Címlapról ajánljuk
Havasi Katalin: még nagyobb baj lehet, ha nem pihenjük ki az influenzát

Havasi Katalin: még nagyobb baj lehet, ha nem pihenjük ki az influenzát

Egy erős fizikumú, jó immunrendszerű embernek általában egy hét pihenés elegendő ahhoz, hogy túl legyen a betegségen, ugyanakkor az influenza tünetei senkit sem kímélnek – mondta az InfoRádióban a Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke. Figyelmeztetett: kezdődő influenza, illetve magas láz esetén kifejezetten káros lehet, ha valaki elkezd antibiotikumot szedni.

Kaiser Ferenc: nem kizárt, hogy a tűzszüneti vonal lesz Ukrajna és Oroszország új határa

Újabb támadást indított az oroszországi Kurszk régió ellen az ukrán hadsereg. Arról, hogy ennek az offenzívának a közelgő amerikai elnökváltás fényében mekkora jelentősége van, az InfoRádió Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docensét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×