eur:
414.13
usd:
394.33
bux:
78884.61
2024. december 4. szerda Barbara, Borbála
Antony Blinken amerikai külügyminiszter nyilatkozik a kairói repülőtéren Jordániába indulása előtt, 2023. október 15-én.
Nyitókép: MTI/AP/Jacquelyn Martin

E szavakkal búcsúzkodik most a nyilvánosságtól az amerikai külügyminiszter

Antony Blinken szerint a NATO a legjobb garancia a háború ellen, és erre szervezet bővülése is bizonyíték.

Az ok, amiért olyan sok ország befektetett az észak-atlanti szövetségbe, és új országok is csatlakoztak hozzá, az az, hogy a NATO a legjobb garancia a háború ellen, és a legjobb eszköz a konfliktusok megelőzésére - jelentette ki Antony Blinken leköszönő amerikai külügyminiszter kedden Brüsszelben, a NATO-tagországok külügyminisztereinek kétnapos tanácskozását megelőzően adott brüsszeli sajtónyilatkozatában.

Mint mondta, a háború rendkívüli módon megerősítette a szövetséget új tagokkal, új erőforrásokkal és eszközökkel, és azzal "a megújult elszántsággal, hogy továbbra is kiálljon Ukrajna mellett az orosz agresszióval és számos más kihívással szemben is".

Blinken emlékeztetett arra: a NATO-hoz való csatlakozással minden szövetséges vállalja azt a kötelezettséget, hogy egy tagállam elleni támadást az összes tagállam elleni támadásként fog fel. "Így minden potenciális támadó tudja, hogy ha egy NATO-országot támad meg, akkor az összes NATO-országot meg kell támadnia. Ez a legjobb módja az agressziótól való elrettentésnek" - fogalmazott.

Blinken hangsúlyozta: biztosítani kell, hogy Ukrajna megbirkózzon az energetikai infrastruktúrája elleni folyamatos orosz támadásokkal.

"Vlagyimir Putyin orosz elnök ismét fegyverként használja a téli időszakot, és megpróbálja az embereket kifagyasztani otthonukból,

elvágni őket a villamosságtól. Ezt nem fogjuk hagyni. Eltökéltek vagyunk ezen a fronton is" - tette hozzá.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a NATO-nak készen kell állnia az előtte álló egy évre, és megerősítette a szövetség támogatását egészen a következő amerikai kormány hivatalba lépéséig.

Mark Rutte NATO-főtitkár ugyanezen a sajtótájékoztatón méltatta az Egyesült Államok vezető szerepét és elkötelezettségét a szövetség iránt az elmúlt évek során. Megismételte, hogy a kétnapos tanácskozáson két fő téma kerül középpontba: az Ukrajna számára nyújtandó további katonai támogatás, különös tekintettel a téli helyzetre és az ukrán energetikai infrastruktúra védelmére, valamint a NATO-tagállamokat érintő növekvő orosz agresszió elleni fellépés stratégiái. Rutte hangsúlyozta: a NATO továbbra is számít az aktív amerikai részvételére a szövetség előtt álló kihívások kezelésében.

Címlapról ajánljuk
Csoma Mózes: Dél-Korea népszerűtlen elnökének kínos próbálkozása volt a hadiállapot

Csoma Mózes: Dél-Korea népszerűtlen elnökének kínos próbálkozása volt a hadiállapot

Nem valószínű, hogy a dél-koreai államfő a hadiállapot teljesen indokolatlan bevezetését követően hivatalában maradhat – fogalmazta meg álláspontját az InfoRádióban Csoma Mózes Korea-kutató. A korábbi szöuli magyar nagykövet szerint Jun Szogjol ezzel a kétségbeesett lépéssel próbálta megakadályozni, hogy alkotmányos módszerekkel elmozdítsák őt a hivatalából.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.04. szerda, 18:00
Orbán Gábor
a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója
Kettészakad az ország: lesújt az éghajlatváltozás a mezőgazdaságra

Kettészakad az ország: lesújt az éghajlatváltozás a mezőgazdaságra

A Green Policy Center friss jelentése azt mutatja be, hogyan áll a magyar mezőgazdaság a klímaváltozás elkerülhetetlen hatásaihoz történő alkalmazkodásban. A mezőgazdaság az éghajlatváltozásnak leginkább kiszolgáltatott ágazat hazánkban. Az éghajlatváltozás a mezőgazdaságot várhatóan leginkább az évi, és mindenekelőtt a nyári átlaghőmérséklet növekedésében, a csapadékeloszlás egyenetlenebbé válásában, és az időjárási szélsőségek gyakoriságának növekedésében fogja sújtani. A változások ugyanakkor nem ugyanolyan mértékben érezhetőek és hatnak az ország különböző tájain. A 2022-ben és a 2024-ben tapasztalt szélsőségesen aszályos időszakok során megerősítést nyert, hogy az ország hidrológiai szempontból kettészakadt, ami azt jelenti, hogy a Dél- és Közép-Alföld különösen sérülékeny.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×