eur:
415.04
usd:
396.62
bux:
78216.48
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Nyitókép: Jose A. Bernat Bacete/Getty Images

Súlyos asztálytól szenved Amerika

A szárazság két állam kivételével az USA teljes területére kiterjed, összesen mintegy 150 millió embert érintve.

Több mint 150 millió embert és mintegy 318 millió hektárnyi termést érint az Amerikai Egyesült Államokat sújtó aszály, amely a rekordmeleget hozó nyár után következett be – írja az Index a The Guardian beszámolója alapján.

A helyzet nem javult az ősz beköszöntével sem, ugyanis Alaszka és Kentucky kivételével minden amerikai államban óriási a szárazság. A 48 amerikai államban a földterület mintegy 54 százalékát érinti az aszály. Csak az előző hónaphoz képest 57 százalékkal nőtt azon területek száma az USA-ban, melyek termésére kihat a hatalmas szárazság. A brit lap összegzése szerint az amerikai helyzet egy újabb bizonyíték a globális felmelegedés és az éghajlati válság káros hatásaira, amelyeket elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok elégetése idéz elő.

Az aszályért főként a kevés csapadék és a szokatlanul magas hőmérséklet a felelős, a nagy meleg ráadásul gyorsan elszívja a nedvességet a légkörből és a földből.

Ezzel együtt aszály akkor is előfordulhat, ha a szokásosnál több eső esik, mivel ha egyszerre sok csapadék hull le, a talaj nehezen fogadja be. Ha pedig s nagy mennyiségű eső nem tud behatolni a talajba, árvizek alakulhatnak ki.

A problémát egyre több amerikai városban felismerik, és számos helyen megpróbálnak tenni is ellene, a New York-i polgármester például arra kérte a lakosokat, hogy ritkábban locsolják a gyepet, és zuhanyozzanak rövidebb ideig, de ezek a megoldások nem tűnnek túl hatékony fellépésnek.

A Nemzeti Integrált Aszályinformációs Rendszer tájékoztatása szerint az aszályok növelik egy terület függőségét a talajvíztől. A felszín alatti vizek adják az amerikai mezőgazdaságban és a háztartási vízellátásban felhasznált víz több mint 40 százalékát. Az aszályok idején megnövekedett szivattyúzás csökkentheti ezeknek a készleteknek a jövőbeli rendelkezésre állását. A jelenség nem új keletű, hiszen

a kaliforniai mezőgazdaság már 2022-ben 1,7 milliárd dollárnyi termésbevételtől esett el a szárazság miatt.

Aszályos időszakokban a folyók és más vízi közlekedési útvonalak vízszintje nagyon alacsony, márpedig az útvonalak és a teherszállítási kapacitás csökkenésével megemelkedhetnek a szállítási költségek. Ez a költségnövekedés végül a fogyasztókra hárul, ugyanis drágábbak lesznek az élelmiszerek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Rég nem látott pofont kaphat a magyar gazdaság

Rég nem látott pofont kaphat a magyar gazdaság

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy a Fitch hitelminősítő intézet a hét második felében milyen döntést hozhat Magyarország besorolásáról, miután a Moody’s ugyan nem rontott az osztályzatunkon, de a gazdasági kilátásainkat stabilról negatívra módosította. Vendégünk Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője volt. A második részben a vasárnapi romániai parlamenti választások eredményeit és lehetséges következményeit elemeztük Vígh Emesével, a Transtelex vezető szerkesztőjével.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×