eur:
411.56
usd:
388.61
bux:
79811.58
2024. december 9. hétfő Natália
Nyitókép: Unsplash

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.

November 5-én, kedden választanak új elnököt az Egyesült Államokban, azonban ez nem a választás egyetlen, pusztán az utolsó napja. Erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora.

"Már hetek óta zajlik az Egyesült Államokban a választás, és nagyjából 60 millióan regisztráltak úgy, hogy vagy levélszavazatban, vagy személyesen szeretnék leadni a voksukat" – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy november 5-én a többség fogja leadni a szavazatát. Mint mondta,

magukat a választásokat az államok külön-külön rendezik, párhuzamosan a szenátor- és szövetségi képviselő-választásokkal.

Magyarics Tamás hangsúlyozta: az amerikai elnökválasztásnál több szabály is létezik. Az 50-ből mindössze négy olyan állam van, melyekben csak a választás napján lehet voksot leadni, a többi 46-ban különböző szabályok és időhatárok szerint lehet szavazni vagy levélben, vagy személyesen.

Az amerikaiak azonban közvetlenül nem elnököt, hanem egy-egy állam lakosságával arányos mennyiségű elektort választanak. A szakértő magyarázata szerint az elektorokat "a győztes mindent visz" elve alapján jelöli ki az adott győztes párt. Például

ha a demokraták megnyerik Kaliforniát, ők jelölhetik ki az 54 elektort minden további nélkül, függetlenül attól, hogy egyel vagy tízmillióval több szavazatot kaptak-e.

Hozzátette, két olyan állam van, ahol nem így működik a rendszer, hanem egyfajta kombináció van érvényben: Nebraska és Maine.

A győztesnek legalább 270 elektor megválasztására van szüksége. Elvileg ugyanakkor az is előfordulhat, hogy mind Kamala Harris, mind Donald Trump 269-269 szavazatot kap, vagyis egyenlő lesz az állás. Magyarics Tamás elmondta, ebben az esetben az elnököt a képviselők választják meg, de nem egyénenkénti szavazásban, hanem államonként.

Minden állam képviselőinek egy szavazata van, tehát egy voksa van összesen Kalifornia 52 képviselőjének, és egy Wyoming állam egyetlen képviselőjének is.

A választás eredményét akár visszaélések gyanúja, akár nagyon szoros eredmény miatt megtámadhatják a jelöltek, ahogyan az a múltban már többször előfordult. Az esetleges újraszámlálásokat és jogorvoslati eljárásokat január 6-ig kell lezárni, ekkor a kongresszus előtt megszámolják az elektori szavazatokat. A szenátus elnöke, aki jelenleg Kamala Harris alelnök, pedig hivatalosan is bejelenti az eredményt. Az Egyesült Államok 47. elnökét 2025. január 20-án iktatják be hivatalába Washingtonban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Fejérdy Gergely: fel van adva a lecke Emmanuel Macronnak

Fejérdy Gergely: fel van adva a lecke Emmanuel Macronnak

A franciák többsége az elnököt tartja leginkább felelősnek, hiszen a politikai patthelyzet az előre hozott nyári választásoknak köszönhetően alakult ki – mondta Fejérdy Gergely az InfoRádió Aréna című műsorában. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója felvázolta a megoldási lehetőségeket, és a legvalószínűbbnek azt tartja, hogy jövő nyáron újabb előre hozott választások jönnek.

Megszólalt Moszkva a szíriai orosz bázisokról és Putyin döntéséről

Korai lenne még a szíriai orosz támaszpontok megőrzéséről beszélni, ezt a témát azokkal kell megvitatni, akik az országot vezetni fogják - mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.09. hétfő, 18:00
Sayfo Omar
a Migrációkutató Intézet kutatásvezetője a szíriai helyzetről és következményeiről
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×