eur:
409.29
usd:
374.36
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Rafale B, kétüléses francia vadász-bombázó. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Szerbia tizenkét vadászbombázót vásárol Franciaországtól

Belgrád 12, Rafale típusú, szuperszonikus vadászbombázó repülőgépet vásárol Franciaországtól - erről kötött megállapodást a szerb kormány és a francia Dassault Aviation cég csütörtökön Belgrádban Emmanuel Macron francia és Aleksandar Vucic szerb elnök jelenlétében.

A szerb és a francia illetékesek összesen tizenegy megállapodást kötöttek a francia elnök kétnapos szerbiai látogatásának elején. A dokumentumok egyebek mellett az energetikára, a hadászatra, az infrastruktúrára, az egészségügyre és a tudományos fejlesztésre vonatkoznak.

Aleksandar Vucic szerb elnök kiemelten fontosnak nevezte a vadászbombázók beszerzését, mert az jelentősen növeli Szerbia haderejét és biztonságát. Hozzátette, Szerbia nem akar háborút, hanem békét szeretne, még ha jelenleg ez a szó nem is népszerű a világon és Európában.

Aleksandar Vucic rámutatott, hogy a repülőgépeket 2,7 milliárd euróért vásárolja meg Szerbia,

és Belgrád 2024-ben és 2025-ben a költségvetésből 15-15 százalékot, azaz alkalmanként 421 millió eurót különít el erre a célra. A szerb elnök arról nem beszélt, hogy mikor érkezhetnek meg az első vadászgépek a nyugat-balkáni országba, sajtóinformációk szerint viszont ennek 2029-ig kell megtörténnie.

A szerb hadsereg korszerűsítése az utóbbi években jelentős mértékben Oroszországtól függött, Belgrád harckocsikat, páncélozott járműveket, helikoptereket és harci repülőgépeket kapott, illetve vásárolt Moszkvától.

Elemzők szerint Szerbia - az egyetlen európai ország, amely nem csatlakozott az Oroszország elleni uniós szankciókhoz, noha elítélte az Ukrajna elleni orosz háborút - a más országoktól vásárolt fegyverek és harci eszközök beszerzésével is jelzi távolodását Moszkvától.

Emmanuel Macron beszédében a jó francia-szerb kapcsolatokról beszélt, és kiemelte, hogy Párizs támogatja Belgrád európai uniós integrációját.

"Az elmúlt öt évben sok minden történt, számos feszültség van a világon, a háború visszatért az európai kontinensre Oroszország Ukrajna elleni agressziójával. A felmerülő kérdések és aggodalmak ellenére, az üzenetem egyszerű: az Európai Uniónak és a tagországainak ebben a helyzetben erős és demokratikus Szerbiábra van szükségük, Szerbiának pedig erős és önálló Európai Unióra van szüksége ahhoz, hogy megvédje az érdekeit" - fogalmazott a francia elnök. Emellett kiemelte, kulcsfontosságúnak tartja, hogy rendeződjön a viszony Szerbia és Koszovó között, ezen belül pedig kiemelten fontos, hogy létrejöjjön a koszovói szerb önkormányzatok közössége.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×