eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Sellwell/Getty Images

Komoly sztrájk lesz az olimpia előtt

Továbbra is elégedetlenek a reptéri dolgozók.

A Charles de Gaulle, az Orly és a Le Bourget repülőteret üzemeltető Aéroports de Paris (ADP) cég szakszervezetei – CGT, CFDT, FO és UNSA – sztrájkot hirdettek július 17-re, vagyis kilenc nappal a párizsi olimpia megnyitója előtt.

A dolgozók munkakörülményeinek javítását és plusz forrásokat várnak az érdekképviseletek. Követeléseik között van az összes alkalmazottnak járó kompenzáció, ezer új dolgozó felvételére vonatkozó terv és a garancia arra, hogy az olimpiai játékok alatt szabadnapokat vehetnek ki.

Mint közölték, az Aéroports de Paris (ADP) csoport vezérigazgatója, Augustin de Romanet egyoldalú döntést hozott arról, hogy csak a személyzet egy részének fizet bónuszt. A szakszervezetek elítélték ezt a lépést, és úgy vélik, hogy a vezérigazgató félresöpörte követeléseiket. A szakszervezetek szerint a cégnek megvannak az erőforrásai ahhoz, hogy válaszoljon a munkavállalók és képviselőik jogos követeléseire.

"Ha arra kényszerülünk, hogy sztrájkba lépjünk, az a vezetőség és különösen az ADP vezérigazgatójának makacs elutasítása miatt van, amely alábecsüli az egyesült szakszervezetek által kiadott ultimátumot és a dolgozók elszántságát" – hangsúlyozták.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a jövő szerdára bejelentett sztrájk után mikor terveznek újabb tiltakozó akciót a reptereken, ha követeléseiket nem hallgatják meg. Korábbi tervek szerint ugyanis még július 21-től szeptember 22-ig minden vasárnapra hirdetnének sztrájkot, vagyis pont az olimpia és a paralimpia idejére.

A Charles de Gaulle-on és az Orlyn naponta 350 ezer utas fordul meg a nyári időszakban, és az ADP – amelyben a francia államnak 50,6 százalékos tulajdonrésze van - nem számít jelentős emelkedésre az olimpia alatt sem, ám a sportolók és delegációk fogadására különleges intézkedéseket léptetnek életbe. Az első küldöttségek éppen a sztrájk után, 18-tól érkeznek Párizsba.

A szakszervezetek hónapok óta követelik a vezetőségtől, hogy javítson a munkakörülményeken és legyenek fejlesztések az olimpiára, és egyszer már májusban is tartottak sztrájkot, amely nem járt jelentős fennakadásokkal. Az érdekképviseletek arról is döntöttek, hogy megszakítják az egyeztetéseket a cég vezetésével, ezzel szemben az ADP úgy tudja, hogy a párbeszéd folyamatban van és kapcsolatban állnak a szakszervezetekkel. A vállalat szerint a sztrájk nem vezethet járattörlésekhez – ám reptéri káoszra így is lehet számítani majd.

Az elmúlt hónapokban több ágazat vagy állami vállalat dolgozói – rendőrök, mozdonyvezetők, közalkalmazottak, szemétszállítók - harcoltak ki bónuszokat vagy fizetésemelést a sztrájkfenyegetéssel.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×