eur:
401.77
usd:
383.34
bux:
87759.96
2025. február 18. kedd Bernadett
Hamufelhőt lövell ki a Stromboli tűzhányó a Szicíliától 60 km-re északra elterülő azonos nevű apró szigeten 2022. október 9-én.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Francesco Nuccio

Bármikor kitörhet a Stromboli

Gyorsan változhat a helyzet a hatóságok szerint.

A legmagasabb fokozatú, vörös színű riasztást rendelte el az olasz katasztrófavédelem Stromboli vulkánszigetén csütörtök este az intenzív kitörések miatt.

A katasztrófavédelem az eddigi közepes, vagyis narancssárga riasztást emelte tovább.

A hatóság közlése szerint az intézkedést a "gyorsan változó és ingatag" helyzet tette szükségessé. A szigetet nem evakuálták, de mindent előkészítettek a lakosok és turisták esetleges elszállítására. A lakosságot folyamatosan tájékoztatják és felkészítették a vészhelyzetben követendő cselekvésre. A szigetet tilos hajókkal megközelíteni.

Strombolin hivatalosan néhány százan laknak, de nyaranta megtelik a valamivel több mint tizenkét négyzetkilométeres sziget.

A Szicíliától északra fekvő Stromboli vulkánja, amely az azonos nevű szigetet uralja, szerdán ébredt fel. Huszonnégy órája lövelli a magasba a tüzes lávarögöket, és a vulkanikus tevékenység csütörtök délután intenzívebbé vált: a forró gázokból és szilárd törmelékekből álló, nagy sebességű piroklaszt ár elérte a partot, és több száz méteres csíkban behatolt a tengerbe. A kráterből közel kétezer méter magas hamufelhő emelkedett fel.

Stromboli Európa egyik legaktívabb vulkánjaként ismert. Ezzel egy időben kitört a szicíliai Etna egyik délkeleti kráterja is, amely Voragine (Hasadék) néven ismert.

Címlapról ajánljuk

Az Ukrajnának adható biztonsági garanciákról tárgyalnak az európai vezetők

Emmanuel Macron francia államfő kezdeményezésére az Európai Unió nyolc vezető országa, valamint az EU és a NATO vezetői megkezdték tanácskozásukat hétfőn Párizsban, amelynek célja, hogy megpróbáljanak egységesen fellépni az Ukrajnával kapcsolatos amerikai kezdeményezésekkel szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.18. kedd, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Holnap kezdődnek az orosz-amerikai tárgyalások, Ukrajna nem fogja elismerni ezek eredményét - Híreink az orosz-ukrán háborúról hétfőn

Holnap kezdődnek az orosz-amerikai tárgyalások, Ukrajna nem fogja elismerni ezek eredményét - Híreink az orosz-ukrán háborúról hétfőn

Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök várhatóan még februárban találkoznak, hogy az orosz-ukrán háború lezárásáról egyeztessenek. Az ukrán haderő bejelentette: kitolták az oroszokat Piszcsanyéből, ez egy falu Pokrovszk elővárosában. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ország háborús veszteségeiről beszélt. Ma válságtanácskozást tart az Európai Unió, melynek célja megvitatni Trump elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos hozzáállását. Közben megérkezett az amerikai és az orosz tárgyalódelegáció is Szaúd-Arábiába, holnap indulnak a tárgyalások. Keir Starmer brit miniszterelnök bejelentette: Nagy-Britannia kész katonákat küldeni Ukrajnába békefenntartó misszióra. Zelenszkij elnök délután azt mondta: Ukrajna soha nem fogja elismerni a szaúdi tárgyalások eredményeit. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×