eur:
403.51
usd:
350.7
bux:
98224.87
2025. június 18. szerda Arnold, Levente
The Kanak's flag. New Caledonians (Kanaks) of Toulouse are taking to the streets in protest against the constitutional revision of the French Constitution by French President Macron to expand the electorate who can vote in local elections. Kanaks are saying they are already outnumbered by French people coming from the metropole, and the widening launched by Macron will be catastrophic for them. They are explaining this is plain colonialism. Since the vote on the law to widen the electorate, riots are happening in New Caledonia, and the French government is sending riot police and military to quell the insurrection there. Five people have already died. In Toulouse, France, on May 18, 2024. (Photo by Alain Pitton/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: NurPhoto

Így reagál a francia államvezetés az új-kaledóniai zavargásokra

Egynapos új-kaledóniai tárgyalásai után Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy elhalasztják az erőszakos tiltakozást kiváltó választójogi reform életbe léptetését a Franciaországhoz tartozó csendes-óceáni szigetcsoporton, és új politikai megoldásra törekszenek.

A francia elnök, aki Új-Kaledónia székhelyén, Numéában helyi politikai vezetőkkel tárgyalt, közölte: végső célja továbbra is az intézkedés törvénybe iktatása, de csak akkor, ha visszatér a béke, és sikerül szélesebb tervet kidolgozni a szigetcsoport jövőjéről.

„Ezt a reformot nem léptetjük életbe erőszakkal”

– jelentette ki az államfő.

Az erőszakba fulladó tiltakozások azt követően törtek ki, hogy a francia kormány szavazati joggal ruházta fel a terület több ezer, magát európainak valló, többségében francia lakosát, aki legalább tíz éve él ott, és ezt a kanak őslakosok a központi befolyás növelésére tett kísérletként értékelték. A zavargásokban hatan vesztették életüket, köztük két csendőr, és csak a rendfenntartók közül 86-an sebesültek meg Gérald Darmanin belügyminiszter friss helyzetjelentése szerint.

Macron, aki csütörtök reggel érkezett a szigetcsoportra, közölte: elsődleges feladatának tekinti a nyugalom helyreállítását az erőszak és a rendzavarás sújtotta területeken, valamint a politikai párbeszéd elősegítését. Hozzátette, hogy feloldják a rendkívüli állapotot, mihelyt elbontják az úttorlaszokat.

Egy hónapon belül felmérik a helyzetet, és döntenek a megvalósítandó intézményi reformokról

– mondta.

Macron szerint a választójogi reformnak megvan a demokratikus legitimitása, miután a törvényhozók Párizsban elfogadták. Hozzátette: sem volt kétség a 2021. évi népszavazás legitimitása kapcsán sem, amelyen a túlnyomó többség a függetlenség ellen szavazott.

A függetlenséget támogató pártok bojkottálták a referendumot, és sok őshonos elutasította a részvételt a Covid-19-járványra és más okokra hivatkozva. Más helyi vezetők a választójogi reform felfüggesztését támogatják, hogy legyen idő szélesebb párbeszédre a szigetcsoport jövőjéről.

A több évi erőszaknak véget vető és fokozatos autonómia felé vezető 1998-i évi Numéai Egyezmény értelmében befagyasztották a választói névjegyzéket. Az egyezmény 2021. évi lejárta és a kanakok népszavazási bojkottja politikai zsákutcához vezetett.

Macron sajnálkozását fejezte ki, amiért nincs közös álláspont Új-Kaledónia jövőjét illetően. Elismerte, hogy

nőttek az egyenlőtlenségek, és csúnya rasszista megnyilvánulások fordultak elő a tüntetések során.

Új-Kaledónia a világ harmadik legnagyobb nikkelkitermelője, de az ágazat válságban van, és minden ötödik lakos a szegénységi küszöb alatt él a súlyos gazdasági egyenlőtlenségek sújtotta tengerentúli területen.

Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: nem lehet rezsimváltás Iránban, különösen nem izraeli nyomásra

N. Rózsa Erzsébet: nem lehet rezsimváltás Iránban, különösen nem izraeli nyomásra

N. Rózsa Erzsébet abszolút nem tartja reálisnak az iráni rezsim felbontását kívülről, főleg nem Izrael részéről. A Közel-Kelet szakértő az InfoRádióban elmondta: valóban van társadalmi elégedetlenség Iránban, rendszerváltó hangulat azonban nincs, ráadásul az izraeli támadás még jobban összekovácsolta a nemzetet, országhatáron belül és kívül egyaránt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.18. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Irán nem hajlandó kapitulálni, Amerika bármikor beszállhat a háborúba - Szerdai híreink az Irán-Izrael háborúról percről percre

Irán nem hajlandó kapitulálni, Amerika bármikor beszállhat a háborúba - Szerdai híreink az Irán-Izrael háborúról percről percre

Az éjjel két újabb rakétahullámot indított Izrael területe ellen Irán, a teheráni média szerint hiperszonikus Fatah rakétákat is használtak. Sérültekről nincs hír. Izrael Teherán térségét bombázta: megsemmisítettek egy rakétagyártó komplexumot és lebombázták a forradalmi gárda egyetemét is. Donald Trump amerikai elnök fontolgatja, hogy beszáll a háborúba: nem kizárt, hogy hamarosan az USA légiereje is segít majd Izraelnek megsemmisíteni Irán nukleáris létesítményeit. Az Egyesült Államok 30 légi utántöltőgépet küldött a Közel-keletre. Ali Hámenei ajatollah délután bejelentette: Teherán nem fog kapitulálni. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti Irán-Izrael háború szerdai fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×