"A nyomozás során elvégzett szakértői vizsgálat következtetése szerint a helyszínen fellelt szilánkok a szerkezeti, geometriai jellemzőik és a rendelkezésre álló jelölések alapján a Patriot komplexum MIM-104A típusú légvédelmi irányított rakéta tervezési elemei" - áll az orosz Nyomozó Bizottság által kiadott tájékoztatásban.
A hatóság közölte, hogy a tragédia helyszínén holttestek több mint 670 darabját gyűjtötte össze, részben épségben maradt személyes iratokkal együtt, és azonosította az áldozatokat. Az SZK szerint a szakembereknek az összes ukrán katonáról volt genetikai profiljuk, mivel a nyomozás során fogvatartottaktól kötelezően biológiai mintát vettek.
Az orosz védelmi minisztérium szerint január 24-én az oroszországi Belgorod megye légterében az ukrán fél lőtte le az orosz légierő Il-76-os katonai szállító repülőgépét, amely 65 ukrán foglyot szállított hadifogolycserére. Velük együtt a gépen utazó három orosz kísérő tiszt és a személyzet hat tagja is életét vesztette. Megállapították, hogy a gépre két légvédelmi rakétát indítottak Harkiv megye ukrán ellenőrzés alatt álló részéről, Lipci településről.
A csütörtöki hivatalos beszámoló szerint a lezuhanás helyszínének vizsgálata során a szakértők két rakéta törzsének és mechanizmusának 116, angol nyelvű feliratokkal és jelölésekkel ellátott darabját találták meg.
A tárgyakon a szakértői vizsgálat hexogén nyomait mutatta ki, akár 10 százalékot elérő oktogén szennyeződéssel, ami az SZK szerint külföldön gyártott robbanóanyagokra jellemző.
A hatóság hozzátette, hogy a terrortámadás címén indított büntetőügyben a nyomozás folyamatban van.
Az orosz parlament alsóháza csütörtöki plenáris ülésén felhívással fordult az amerikai kongresszushoz, amelyben sürgette a "kijevi rezsim" terroristának minősítését, és támogatásának megszüntetését, valamint segítséget kért a "terrorcselekmény" közvetlen elkövetőinek bíróság elé állításához.
A felhívás szerint nem ez volt az első eset, hogy Kijev "kegyetlenül lemészárolja fogságban lévő katonáit". A duma emlékeztetett arra, hogy 2022. július 29-én amerikai HIMARS rakétavetővel mértek csapást a donyecki régióban lévő olenivkai börtönre, aminek következtében több mint ötven ukrán katona életét vesztette, több mint 70-en pedig megsebesültek. Kitértek arra is, hogy számos esetben használtak amerikai fegyvereket civilek elleni szándékos támadáshoz.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak azt mondta, hogy a nyugati országok nem hajlandók részt venni az Il-76-os lelövésének nemzetközi vizsgálatában, mert attól félnek, hogy kiderülne az érintettségük. Ugyanakkor arról is említést tett, hogy Európában egyesek "papírt kérnek" a lehetőség megfontolásához.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán kijelentette: Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy az Il-76-os ügyében nemzetközi vizsgálatot folytassanak le.