eur:
410.9
usd:
392.32
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Viktor Zolotov, az orosz nemzeti gárda (Roszgvargyija) igazgatója (k) a moszkvai Kremlben 2023. június 27-én, mielőtt az orosz elnök megköszöni a Wagner katonai magánvállalat június 24-i lázadásának elfojtásában részt vevő fegyveres testületek tagjainak helytállását. A lázadás még kezdetének napján vérontás nélkül végetk ért.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Elnöki sajtószolgálat/Szergej Gunyejev

Jelentős felhatalmazást kap az orosz Nemzeti Gárda

Az orosz parlament alsóháza (duma) első olvasatban és változtatások nélkül elfogadta azt a törvénymódosítást szerdán, amely lehetővé teszi a Nemzeti Gárdának, hogy nehézfegyverekkel, többek között harcjárművekkel rendelkezzen.

Az Oroszországi Föderáció Nemzeti Gárdájának fegyveres erőiről szóló törvényt módosító jogszabálytervezetet július 17-én nyújtotta be a duma védelmi bizottságát vezető Andrej Kartapolov, a nemzetbiztonsági bizottságot irányító Vaszilij Piszkajov és az információs politikai bizottságot vezető Alekszandr Hinstejn.

A törvény szövege szerint a Nemzeti Gárda tagjai fizikai erőt, különleges módszereket, fegyvereket, valamint katonai és speciális eszközöket alkalmazhatnak. Utóbbi felszereléseket egyebek között túszok kiszabadítása érdekében, állampolgárok, tisztségviselők és katonák védelmében vethetik be, illetve zavargások alkalmával rendteremtésre, rendkívüli helyzetekben, járművek megállítására, ha a sofőr nem tenne eleget az erre irányuló felhívásokra, továbbá illegális fegyveres csoportosulások megfékezésére.

A 2016-ban - eredetileg a rendőrség rendfenntartói szerepének támogatására - alapított Nemzeti Gárda vezetője a Wagner magánhadsereg június 24-i kudarcos lázadása nyomán felvetette, hogy a zsoldosok elkobzott nehézfegyvereit átvehetnék. Viktor Zolotov már akkor arról beszélt, hogy az általa irányított fegyveres erőt nehézfegyverzettel, harckocsikkal fogják felszerelni. Az orosz védelmi minisztérium a múlt héten közölte, hogy egyebek között több mint kétezer harcjárművet és harceszközt, köztük több száz T-90, T-80 és T-72B3 típusú harckocsit, Grad és Uragan sorozatvetőket és 20 ezer lőfegyvert is átvettek a zsoldoscsapattól.

(A nyitóképen, középen: Viktor Zolotov, az orosz nemzeti gárda - Roszgvargyija - igazgatója a moszkvai Kremlben 2023. június 27-én, mielőtt az orosz elnök megköszöni a Wagner katonai magánvállalat június 24-i lázadásának elfojtásában részt vevő fegyveres testületek tagjainak helytállását.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×