Infostart.hu
eur:
385.15
usd:
328.54
bux:
121282.66
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén
Andrej Babis volt cseh miniszterelnök (b2) a korrupciós perének tárgyalásán a Prágai Városi Bíróságon 2023. január 4-én. Babis és egykori tanácsadója, Jana Mayrová ellen az úgynevezett Gólyafészek-ügyben emeltek vádat, európai uniós pénzek jogosulatlan megszerzésével gyanúsítják őket.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Halállal fenyegettek, eldurvult a választási harc Csehországban

Halálos fenyegetést tartalmazó, névtelen levelet kapott Andrej Babis elnökjelölt, volt kormányfő, aki a cseh államfőválasztás második, döntő fordulójába jutott.

"Veszít vagy meghal" - idézte az üzenet tartalmát sajtótájékoztatóján Babis, aki Petr Pavel nyugalmazott tábornokkal verseng a cseh államfői posztért az e hét végi második fordulóban.

"Andrej, ha megnyeri az elnökválasztást, fogom a puskám, és elmegyek egy utolsót vadászni. Úgysem fogom legyőzni a rákot, de még hőssé válhatok a fiaim szemében és biztosíthatom a jobb jövőt az unokáimnak. Veszít vagy meghal, illetve visszaléphet és nem csak az életét, hanem a becsületét is megmentheti" - idézett tovább a levélből Babis.

Az elnökjelölt elmondta, hogy feljelentést tett az ügyben.

A politikus azt is közölte, hogy

a voksolásig nem vesz részt nyilvános kampányrendezvényen.

Ezért le is mondta keddi útját a kelet-csehországi Hradec Královébe.

"Bocsánatot kérek támogatóimtól, rajongóimtól és a szavazóktól, de az utóbbi napok eseményei miatt meg akarom védeni őket és nem szándékozom ürügyet szolgáltatni senkinek sem agresszív fizikai támadáshoz ellenük vagy a családom ellen" - emelte ki Babis. Mint mondta, a kampányrendezvényeken egyre agresszívebbé válnak az emberek. "Nemcsak engem, de a hozzám legközelebb állókat is fenyegetik" - nehezményezte a politikus.

Babis közölte, hogy a rendőrség vizsgálatot folytat annak a lövedéket tartalmazó levélnek az ügyében is, amelyet a felesége kapott. Hozzátette, hogy a Brnóban feladott levél tele volt sértésekkel.

A volt kormányfő versenytársa, Petr Pavel elítélte a riválisát és családját ért fenyegetéseket.

A nyugalmazott tábornok ugyanakkor nemrég azt vetette Babis szemére, hogy éppen ő az, aki a kiélezett, személyeskedő kampányért felelős és önmérsékletre intette. Az első körben kiesett Danuse Nerudová, aki most a nyugalmazott tábornokot támogatja, szintén arról számolt be, hogy erőszakos fenyegetést kapott Babis állítólagos híveitől.

A legfrissebb felmérések szerint Pavel jelentős előnnyel vezet Babis előtt. A Median közvéleménykutató-cég szerint Pavel a voksok 57,9, míg Babis 42,1 százalékára számíthat az elnökválasztáson.

Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Általános undor kezd kialakulni az amerikai eszközökkel szemben

Általános undor kezd kialakulni az amerikai eszközökkel szemben

Hatottak a Donald Trump által belengetett vámfenyegetések és Grönland elfoglalásának megerősítése, a piacok nem fogadták jól, és ma is lefelé tartanak. Az európai lefordulás után egyre nagyobb az esés az amerikai részvénypiacokon, az emelkedést korábban vezető nagy tech papírok, az Nvidia, a Tesla, az Amazon, a Microsoft ma mind lefordultak. Közben gyengül a dollár, emelkednek az állampapírhozamok. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×