eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki vezető felszólal egy panelbeszélgetésen a Világgazdasági Fórum találkozóján, Davosban 2023. január 17-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Keystone/Gian Ehrenzeller

Szvjatlana Cihanouszkaja a kirendelt védőjével sem találkozhatott

Megkezdődött a pere Fehéroroszországban. Fogalma sincs, hogy az őt védeni hivatott ember miként fog eljárni a nevében - mondta egyebek mellett egy interjúban.

Minszkben távollétében kezdődött meg a Szvjatlana Cihanouszkaja volt fehérorosz elnökjelölt ellen indított bírósági eljárás - jelentette a BelTa fehérorosz állami hírügynökség.

A Litvániába menekült politikust a többi között hazaárulással és az alkotmányos rend megdöntésére irányuló összeesküvéssel vádolják.

Szvjatlana Cihanouszkaja mellett további négy, ugyancsak külföldre menekült ellenzéki politikus - Cihanouszkaja korábbi kampánymenedzsere, Marija Moroz, illetve az ellenzéki koordinációs tanács három elnökségi tagja, Olha Kovalkova, Paval Latuska és Szjarhej Dilevszki - ügyét is tárgyalják a kedden kezdődött perben.

Cihanouszkaja hétfőn az AFP francia hírügynökségnek adott interjúban bohózatnak és Aljakszandr Lukasenka személyes bosszújának nevezte az ellene indított bűnvádi eljárást. Elmondta, nem sikerült kapcsolatba lépnie a védelmére hivatalból kirendelt ügyvéddel, nincs tudomása arról, hogy ez az ügyvéd miként fog eljárni a nevében. "Nem tudom, hány napig tart ez az eljárás, de abban biztos vagyok, hogy engem sok-sok évi börtönbüntetésre fognak ítélni" - jelentette ki Cihanouszkaja.

Férje, a korábban szintén a Lukasenkával szemben elnökjelöltként induló Szjarhej Cihanouszki 2020 óta börtönben van, 2021 decemberében 18 éves szabadságvesztésre ítélték tömeges zavargások szervezése, gyűlöletkeltés, a közrend megzavarása címén. A fehérorosz hatóságok éppen hétfőn jelentették be, hogy újabb eljárást indítottak ellene a börtönszabályzat megsértése miatt. Ennek alapján börtönbüntetését akár két évvel is meghosszabbíthatják.

Január elején kezdődött meg Minszkben Alesz Bjaljacki bebörtönzött ellenzéki vezető, a 2022-es Nobel-békedíj egyik díjazottjának és társainak pere. Bjaljackit a 2020-as tömegtüntetések után tartóztatták le, akár 12 éves börtönbüntetést is kiszabhatnak rá. Néhány nappal később szintén zárt eljárásban kezdte tárgyalni a minszki városi bíróság a TUT.by fehérorosz független médium munkatársainak perét. A fehérorosz főügyészség a TUT.by vezérigazgatója, a főszerkesztő és a cég több alkalmazottja ellen indított büntetőeljárást. Legutóbb pedig hétfőn kezdődött meg a fehérorosz rezsim ellenségének tekintett Andrzej Poczobut fehéroroszországi lengyel kisebbségi vezető pere Hrodna városában. A vád alapján akár 12 éves szabadságvesztés is kiszabható rá amiatt, hogy nemzetközi szankciók kivetését szorgalmazta Fehéroroszország ellen.

(A nyitóképen: Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki vezető felszólal egy panelbeszélgetésen a Világgazdasági Fórum találkozóján, Davosban 2023. január 17-én.)

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×