A cseh soros elnökség illetékes minisztere a Twitteren jelentette be, hogy megszületett a tagállamok között az uniós gázársapkáról szóló megállapodás – vette észre a Portfolio.
Óriási viták árán, mintegy fél éves intenzív egyeztetés után, végül ma napon belül a harmadik szavazási nekifutásra jött össze az uniós piaci korrekciós mechanizmusról, hétköznapi nevén a gázársapkáról szóló megállapodás.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter napközben azt közölte, hogy a próbaszavazás Magyarországgal együtt kilencen ellenezték a megállapodás, ez pedig nem elég az elutasításához.
A lap azt írja, az Európai Bizottság eredetileg 275 euró/MWh-ra tervezett, a holland TTF gáztőzsde legközelebbi határidős termékére húzott ársapkájához képest a hétvégén már 188 eurós sapkáról folyt az egyeztetés, mígnem hétfőn végül 180 eurós ársapkában állapodtak meg a tagállamok. Hozzáteszik,
most a legrövidebb szállítási határidőre 110 euró körül van a gázár, tehát messze van attól a szinttől, ahol a gázársapkának hatása lenne.
Amúgy is három egymást követő kereskedési napon kell a szint fölött lennie az árnak, hogy életbe lépjen ársapka. És az az is kell hozzá, hogy a referenciaár 35 euróval magasabb legyen, mint az LNG referenciaára a globális piacokon ugyanazon három munkanapon.
Utóbbi kitételről már a hvg.hu ír, arról is beszámol a lap, hogy a végső szavazáson Ausztria és Hollandia tartózkodott, míg
egyetlen ellenszavazat érkezett: Magyarországé.
Az indokolás szerint a rendelet célja, hogy korlátozza az EU-ban a túlzott gázárak olyan epizódjait, amelyek nem tükrözik a világpiaci árakat, ugyanakkor biztosítják az energiaellátás biztonságát és a pénzügyi piacok stabilitását. A soros elnökség nevében Jozef Síkela cseh ipari és kereskedelmi miniszter azt mondta: sikerült egy fontos megállapodást találnunk, amely megóvja a polgárokat az égbe szökő energiaáraktól.
A Portfolio megjegyzi, hogy Szijjártó Péter hétfői bejelentése szerint ha az ársapka miatt módosítani kellene a magyar-orosz hosszú távú gázszerződést, akkor arról nem kell egyeztetni előtte az Európai Bizottsággal.