Az összeg az Ukrajna számára havonta szükséges 3-4 milliárd euró mintegy felét fedezi 2023-ra.
A pénz az Európai Bizottság javaslata szerint
- az alapvető közszolgáltatások biztosítására (például iskolák, kórházak működtetésére vagy a kitelepítettek lakhatásának megoldására),
- a makrogazdasági stabilitás megőrzésére és
- az Oroszország által elpusztított létfontosságú infrastruktúra helyreállítására fordítható.
A kölcsön forrását az unió a pénzügyi piacokról szerzi be és részletekben, negyedévenként biztosítja Ukrajna rendelkezésére, mert a pénzforrások kiszámíthatósága és folyamatossága kulcsfontosságú ahhoz, hogy Ukrajna a háború alatt megőrizhesse fizetőképességét - közölte az Európai Parlament sajtószolgálata.
A kölcsön kifizetéséhez
- Ukrajnának meg kell erősítenie intézményrendszerét és fel kell készítenie azt a helyreállításra és az uniós tagság felé vezető útra.
- antikorrupciós intézkedéseket, igazságügyi reformokat kell hoznia, tiszteletben kell tartania a jogállamiságot, elvárt a jó kormányzás és az intézmények modernizációja.
A reformok alakulását az Európai Bizottság minden egyes utalás előtt ellenőrzi majd.
A kölcsönről szóló rendeletet 507 szavazattal, 38 ellenszavazat és 26 tartózkodás mellett fogadták el.
A háború kezdete óta az Unió és tagállamai 19,7 milliárd euró támogatást nyújtottak Ukrajnának, amelynek nagy része az EP által szeptemberben és júliusban jóváhagyott makroszintű pénzügyi támogatásként jutott el az országba.
A kölcsönt most december 6-án a tagállamokból álló Tanácsnak kell egyhangú döntéssel jóváhagyni ahhoz, hogy a Bizottság a pénzügyi piacokon hitelt vehessen fel, és az ebből származó támogatást 2023 elején eljuttathassa Ukrajnának.
Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője az ülésen elmondta: elvi álláspontjuk az, hogy nem támogatnak közös uniós hitelfelvételt, így Ukrajna finanszírozására sem fogadnak el egy ilyen eszközt. "Előbb a kommunisták, 2002 után a baloldali kormányok adósítottak el minket. Nem a közös eladósodás jelenti a közös uniós jövőt. Magyarország kész segíteni Ukrajna újjáépítését, az Ukrajnával kötött kétoldalú megállapodás alapján a nemzeti költségvetésből biztosítani a ránk eső pénzt."
Gyöngyösi Márton, a Jobbik EP-képviselője arról beszélt, hogy a magyarok megtapasztalták a történelmük során többször is, hogy milyen egy-egy önkényes hatalomnak kiszolgáltatva lenni. Ukrajnának támogatásra van szüksége, Magyarország kiáll Ukrajna mellett. Az Orbán-kormány nem a teljes magyarság véleményét képviseli.