eur:
411.64
usd:
395.9
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Oltáshoz előkészített, a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyagot, a Comirnaty-vakcinát tartalmazó fecskendő a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház oltópontján 2022. január 23-án.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Koronavírus - A megvásárolt vakcinák kétharmada kihasználatlanul maradt Csehországban

Csehország eddig 21 milliárd koronáért (371,12 milliárd forint) vásárolt koronavírus elleni vakcinát, de csak hétmilliárd korona értékű oltóanyagot használt fel - közölte Vlastimil Válek cseh egészségügyi miniszter vasárnap a közszolgálati televízió vitaműsorában.

Vlastimil Válek elmondta: a hétmilliárd korona 17 millió adag vakcinát jelent, amelyek árát az országban működő kilenc egészségbiztosító állta. A többit az államnak kellett kifizetnie. Válek szerint Csehország összesen 50 millió vakcinát vásárolt, de ebből ténylegesen csak 17 milliót használtak fel. További 1,5 milliárd koronába kerültek az államnak a különféle kiegészítő, fel nem használt gyógyszerek, amelyeket kormányrendeletre a kórházaknak kellett beszerezniük.

Csehország már érdeklődik a Pfizer cég új, módosított vakcinái iránt is. Várható, hogy ezeket az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) napokon belül jóváhagyja. A cseh kormány 3,5 millió adagot rendelt, amelyeket az év végéig kell leszállítani. Válek szerint a koronavírus új mutációi sokkal veszélyesebbek, mint a korábbi variánsok.

Roman Prymula volt egészségügyi miniszter, akinek az általa jóváhagyott járványellenes szabályok megsértéséért kellett távoznia tisztségéből, bírálta a vakcinavásárlás európai uniós szabályait. "Az EU elfogadta azt a hihetetlen mechanizmust, hogy ha egymillió vakcinát akartunk kapni időben, akkor ötmilliót kellett rendelnünk. Ez a gyakorlat az egész világon elterjedt, és szerintem rendkívül inkorrekt volt" - mutatott rá a televízióban Prymula, aki ismert járványügyi szakértő Csehországban.

Csehországban a koronavírus-járvány 2020. márciusi kitörése óta 40 787 ember halt meg a kór szövődményeiben. Jelenleg mintegy 700 személyt ápolnak a kórházakban.

Országos szintű kötelező járványellenes védőintézkedések jelenleg nincsenek. A szakminisztérium és a szakértők is azonban ajánlják a lakosságnak, hogy a kórházak, valamint az egészségügyi intézetek és idősotthonok látogatásakor viseljenek védőmaszkokat.

Címlapról ajánljuk
Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×