eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Az ágyneműt rendezi el egy ágyon egy nővér az Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet Merényi Gusztáv Kórház felújított pszichiátriai osztályán 2016. március 11-én. A 64 ágyas pszichitáriai osztály teljes körű, a 69 ágyas pszichiátriai rehabilitációs osztály pedig részleges felújításon esett át, a beruházás 69 millió forintba került.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Új megközelítéssel oldanák meg a pszichiátriai ellátás gondjait

Tovább rontotta az egyébként is hiányos hazai pszichiátriai ellátást a koronavírus-járvány – mondta érdeklődésünkre a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnöke. Szekeres György hozzátette, a pszichiátriai ellátás ma már elsősorban járóbeteg-ellátást igényel, és fontos, hogy meglegyenek országszerte az alapellátási szintek.

Szekeres György január végén vette át új stábbal az MPT irányítását. Az egyik legfontosabbnak a lipótmezei Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) emlékmúzeumának ápolását nevezte. Ehhez kapcsolódó kérdésre azt is elmondta, hogy egy új országos központ létrehozására is szükség volna a 2007-ben bezárt OPNI helyett.

„A magyar egészségügyi ellátás újrastrukturálásán belül a pszichiátriai ellátás átgondolása mind a járó-, mind a fekvőbeteg-ellátás tekintetében terítéken van. Társaságunk aktívan igyekszik a döntéshozóknak megfelelő szakmai anyaggal a segítségére lenni. Jól dokumentált kutatások annak, hogy az ide befektetett erőforrás, pénz, munka busásan megtérül a lakosság általános egészségének, munkaképességének javítása, megőrzése által. Jelenleg is van egyébként az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet, ami jogutódja az OPNI-nak” – mondta az elnök.

Az OPNI-ban annak idején 900 ágy szűnt meg, ezek utóéletéről annyit mondott Szekeres György, hogy a hivatalos adatok szerint az ágyak jó része különböző budapesti kórházakba került. Ez szerinte nagyjából rendben van. A terv az volt, hogy „a fekvőbeteg-kapacitás nyilván szűkült ezáltal, de ezzel párhuzamosan a járóbeteg-ellátást fogják fejleszteni”. Ez a nemzetközi trend – tette hozzá.

„Az elmúlt évtizedekben megfigyelhető, hogy a pszichiátriai ellátás egyre kevésbé szorul a kórházi ellátásra. Nyilván megvannak bizonyos típusú kórképek, amik az adott stádiumban föltétlenül igényelnek kórházi ellátást, de az igazából nagy tömegeket érintő hangulati problémák, szorongásos problémák és egyebek, így az utóbbi időben a Covid hatására megemelkedő hangulatzavarok nem kórházi fekvőbeteg-ellátási kapacitást, hanem járóbeteg-ellátást igényel. A nemzetközi trendekkel összhangban

a mi tervünk is az, hogy meglegyenek az embereknek a lakóhely közelében elérhető alapellátási szintek”

– fejtette ki.

Elmondása szerint Magyarországon a pszichiátria nagyon létszámhiányos, a 2000-es évek közepe óta hivatalosan is hiányszakmának tekintendő, a koronavírus-járvány ráadásul kiélezte a problémát. Ebből következik, hogy jól kell gazdálkodni az erőforrásokkal. Szekeres György hozzátette, hogy ha jól működő struktúrát tudnak kialakítani, akkor az az utánpótlásnak is vonzóbbá válhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×