Mitrovits Miklós történészt az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában emlékeztetett: a lengyel Szejm (kétkamarás parlament alsóháza) megszavazott egy módosítót, ami lényegében megszünteti a lengyel legfelsőbb bíróság fölött létrehozott, és Brüsszel által leginkább kifogásolt fegyelmi kamarát. Brüsszel ennek helyébe egy független és pártatlan bíróságot szorgalmazott, ami a jelek szerint megvalósul, az viszont más kérdés, hogy kiket fog kinevezni a Szejm vagy a kormány az új bizottságba – jegyezte meg a Lengyelország-szakértő. Mitrovits Miklós ennek leendő összetételét illetően hozzátette: sajtóhírek alapján a bizottságnak nem lenne szabad kommentárokba bocsátkoznia, illetve joga sem lenne személyre szóló ajánlásokat tennie.
Mindenesetre Lengyelország eleget tett a brüsszeli követelésnek, emiatt tehát nem lenne szabad továbbra is visszatartani a helyreállítási pénzeket, amit a varsói kormány követel is, mondván: „tessék kérem, ezt szerettétek volna és mi megszavaztuk”. Vagyis
most az Európai Bizottság térfelén pattog a labda
– tette hozzá a Lengyelország-szakértő, aki szerint egyébként semmi meglepő nincs abban, hogy az Európai Parlament és Európai Bizottság liberális tagjai kritikával illetik Ursula von der Leyent, hogy lényegében kezet nyújtott ebben az ügyben a lengyeleknek, hiszen a kormányzó Jog és Igazságosságot a mostani döntésétől függetlenül sem szívlelik sokan Európában.
Mitrovits Miklós meglátása szerint Lengyelországban – a kritikus hangok ellenére – teljes az összhang azzal kapcsolatban, hogy végre hozzájuthatnak a helyreállítási pénzekhez. Muszáj is lesz, mert Lengyelország jelen pillanatban rendkívül fontos szerepet játszik az Európai Unióban, illetve a NATO-ban a háború kapcsán, és meglehetősen
visszás, ha épp az Ukrajnával legszolidárisabb féllel szemben indítanak különböző destrukciós eljárásokat
– mutatott rá a szakértő.
A történész hozzátette: amikor Lengyelország az egyik legfőbb szószólja és védelmezője Ukrajnának, és mindent megtesz azért, hogy legalább társult taggá válhasson a közeljövőben, akkor már nem kizárólag pénzügyi, hanem politikai kérdés, hogy az Európai Unió hogyan kezeli Varsót.
„Meglehetősen visszás – ismételte meg a Mitrovits Miklós –, hogy Lengyelország viszi a politikai harc egész vonulatát az Európai Unióban és eközben pedig őt támadják Brüsszelből.”
Egyetértett, ha béke van, akkor a lengyel jogállamiság kérdése nem marginális, de momentán Európában biztosan nem ez a legfontosabb.