eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Facebok/Szijjártó Péter

Hatalmas összegű csomagot várna a kormány az olajszankció támogatásáért cserébe

Vagy pedig az orosz olaj csővezetékes szállításának kivételét a szankciók hatálya alól. Az uniós külügyminiszterek tanácsülése előtt Brüsszelben nyilatkozott Szijjártó Péter.

A készülő hatodik uniós szankciós csomaggal kapcsolatban Szijjártó Péter kijelentette: az Európai Bizottság annak ellenére tette le olajembargós javaslatát az asztalra, hogy ismerte Magyarország - és a régió több országának - kitettségét és álláspontját e kérdésben. Az orosz olajról való leválás, a finomítók átállítása elmondása szerint Magyarországnak 500-550 millió euróba kerülne. Alternatív beszerzési forrás egyedüli praktikus módon Horvátország irányából lehetne, ott azonban további 200 millió eurós beruházásra vonna ehhez szükség. Ám mindezek megvalósulása után is 55-60 százalékkal magasabb lenne Magyarországon az üzemanyagok ára, ezáltal minden más árucikk is drágulna - sorolta a külgazdasági és külügyminiszter élőben közvetített tájékoztatóján.

Úgy összegzett, hogy ez a fent említett mintegy 280 milliárd forintnyi beruházás csak áremelkedéshez vezetne itthon, de a háború nem a magyarok hibája, ezért nem szabad velük megfizettetni az Oroszország elleni szankciókat.

Ezzel együtt a tranzitvezetékek elzárásával való fenyegetést Magyarország elfogadhatatlannak tartja - hangsúlyozta.

Az Európai Bizottság azóta, hogy Ursula von der Leyen elnök Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt a közelmúltban, nem tett le újabb javaslatot az asztalra.

Szijjártó Péter úgy értékelt, hogy az Európai Bizottság okozta a problémát, nekik is kell megoldaniuk, ezért most a beruházások finanszírozására és az áremelkedés kompenzációjára vagy megelőzésére - amelyhez a teljes magyar energiaszerkezetet modernizálni kell - egy 15-18 milliárd eurós nagyságrendben. Erre vonatkozó javaslatot várnak, de nem tartják valószínűnek, hogy készül, ezért javasolták, hogy a magyar kormány az orosz gáz vezetékes szállításának mentességét kéri az olajembargós szankció bevezetése esetén.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×