A készülő hatodik uniós szankciós csomaggal kapcsolatban Szijjártó Péter kijelentette: az Európai Bizottság annak ellenére tette le olajembargós javaslatát az asztalra, hogy ismerte Magyarország - és a régió több országának - kitettségét és álláspontját e kérdésben. Az orosz olajról való leválás, a finomítók átállítása elmondása szerint Magyarországnak 500-550 millió euróba kerülne. Alternatív beszerzési forrás egyedüli praktikus módon Horvátország irányából lehetne, ott azonban további 200 millió eurós beruházásra vonna ehhez szükség. Ám mindezek megvalósulása után is 55-60 százalékkal magasabb lenne Magyarországon az üzemanyagok ára, ezáltal minden más árucikk is drágulna - sorolta a külgazdasági és külügyminiszter élőben közvetített tájékoztatóján.
Úgy összegzett, hogy ez a fent említett mintegy 280 milliárd forintnyi beruházás csak áremelkedéshez vezetne itthon, de a háború nem a magyarok hibája, ezért nem szabad velük megfizettetni az Oroszország elleni szankciókat.
Ezzel együtt a tranzitvezetékek elzárásával való fenyegetést Magyarország elfogadhatatlannak tartja - hangsúlyozta.
Az Európai Bizottság azóta, hogy Ursula von der Leyen elnök Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt a közelmúltban, nem tett le újabb javaslatot az asztalra.
Szijjártó Péter úgy értékelt, hogy az Európai Bizottság okozta a problémát, nekik is kell megoldaniuk, ezért most a beruházások finanszírozására és az áremelkedés kompenzációjára vagy megelőzésére - amelyhez a teljes magyar energiaszerkezetet modernizálni kell - egy 15-18 milliárd eurós nagyságrendben. Erre vonatkozó javaslatot várnak, de nem tartják valószínűnek, hogy készül, ezért javasolták, hogy a magyar kormány az orosz gáz vezetékes szállításának mentességét kéri az olajembargós szankció bevezetése esetén.