eur:
411.33
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A koronavírus-járvány miatt védőruházatot viselő dolgozó telefonál, miközben a helyi lakosok sorban állva várnak koronavírus-tesztelésre Sanghaj nyugati részén 2022. április 4-én. A kínai hadsereg előző nap bejelentette, hogy katonai orvosokat és egészségügyi dolgozókat küldött Sanghajba a város mintegy 25 milliós lakosságának tesztelésére. Sanghajt az előző hét elejétől kezdve két szakaszban lezárták a vírus terjedésének megfékezésére.
Nyitókép: MTI/AP/Chen Si

A lopakodó omikron beindult Kínában, országszerte tartanak a szigorú lezárásoktól

Kantonban mind a 18 millió lakost tesztelik, miután néhány fertőzöttet találtak a városban: máris beindult a pánikvásárlás. A két legfertőzöttebb tartomány mellett 29 másik helyen is felbukkant - kérdés, mit lépnek az őszi elnökválasztás árnyékában.

A kantoni hatóságok fontosnak tartották közölni a lakossággal, hogy a víz- és élelmiszer-utánpótlás megoldott, egy helyi újság azonban arról számolt be, hogy ez nem nyugtatott meg mindenkit és máris vannak, akik pánikvásárlásba kezdtek attól tartva, hogy a sanghajihoz hasonló helyzet alakul ki a városban.

Sanghajban a nagyon szigorú lezárások alatt élelmiszert vásárolni sem mehetnek el az emberek otthonról, a város egyes részein pedig arról panaszkodtak, hogy a kormány által biztosított adagok nem jutnak el hozzájuk, így konkrétan éheznek karanténban.

Készülnek a lezárásra

Mindeközben a kínai közösségi médiában elkezdtek terjedni a lezárásokra optimalizált túlélőtippek arról, hogyan érdemes tárolni a zöldséget annak érdekében, hogy minél tovább elálljon, illetve milyen készletekkel kell belevágni a lezárásokba. Sok cikk taglalja azt is, miként dolgoznak a hatóságok azért, hogy megoldott legyen hasonló helyzetekben az élelmiszer- és vízellátás, írja a CNN.

Sanghaj mellett Csilin tartományban találják a legtöbb új fertőzöttet Kínában, de 29 másik provinciában és városban is kisebb-nagyobb kitörések alakultak ki. A korábban Kínában soha nem látott számú friss fertőzésért

a gyorsan terjedő lopakodó omikron változat a felelős.

Ez nagy nyomást helyez a kommunista pártra, mely továbbra is elkötelezett a zéró-Covid megközelítés mellett.

A sanghaji események sorvezetőt adhatnak Kínának abban, hogyan közelítse meg az omikront - mivel valószínűleg jóval azelőtt nagy mértékben elterjedt már a vírus a városban, hogy azt lezárták volna, más helyeken hamarabb lépnek majd.

Őszig nem valószínű, hogy változtatnak

Mindez politikailag is érzékeny időpontban következik be: Hszi Csin-ping elnök ősszel várhatóan harmadik ciklusát kezdi meg, amire korábban nem volt példa. Addig valószínűleg nem változtatnak már a zéró-Covid hozzáálláson, de még emellett is várhatók kitörések Pekingben is. Nehézséget okozhat, ha több helyszínen egy időben alakulnak ki gócok, mivel Kína jelenleg az ország különböző részeiről rendel egészségügyi személyzetet a kitörések helyszínére.

Lehetséges, hogy a vírus terjedésének kontrollálása érdekében szigorít hozzáállásán az ország: ez célzottabb, de hamarabb életbe léptetett lezárásokat jelenthet.

A karanténnak nagy ára van ugyanakkor - az emberek bizalmukat is kezdik veszteni, a lezárások alatt élők nem tudják, mikor szabadulhatnak majd végre. Online beszélgetésekben egyre többször kérdőjelezik már meg azt, hogy vajon mi a veszélyesebb: a lezárások következményei, vagy maga a vírus.

Sokféle óvintézkedés van életben

Az országban jelenleg számos óvintézkedéssel próbálják csökkentei a vírus terjedését.

  • Kantonban online oktatásra álltak át, a várost csak erős indokkal és negatív teszttel lehet elhagyni
  • Vuhanban csak negatív teszttel lehet metróra szállni
  • Peking lakosainak pedig a mobilitását korlátozták
  • A Sanghajjal határos városok némelyikében megelőző célú lezárást vezettek be
  • Csöcsiang tartományban erősen figyelik, kik épnek be a területükre

A jelenlegi kitörések egyelőre mind kis mértékűek,

de hogy az intézkedések hosszú távon mennyire lesznek hatékonyak - és milyen hatással lesznek az emberek életére -, az továbbra is kérdéses.

"Mivel az omikron variáns nagyon fertőző, de a legtöbb esetben enyhe tüneteket okoz, sokkal nehezebb megakadályozni a terjedését, ha egyszer már kialakult, mint a korábbi változatok esetében. Kína egészen a közelmúltig meglepő sikereket könyvelhetett el zéró Covid hozzáállásának köszönhetően, de most nem világos, hogy a stratégia az omikron korszakában is életképes marad-e" - mondta Alex Cook, a szingapúri egyetem docense.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×