eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Emmanuel Macron francia elnök bemutatja a féléves EU-elnökség programját az Európai Parlament strasbourgi üléstermében 2022. január 19-én. Január 1-jétől Franciaország tölti be fél évig az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

Szakértő: Washingtonra szükség van az orosz–ukrán békéhez

Ugrósdy Márton (Külügyi és Külgazdasági Intézet) kérdésünkre azt mondta, Emmanuel Macron és Párizs is kulcsa lehet a konfliktusos helyzet rendezésének, a francia elnök pedig jól jöhet ki ebből a közelgő elnökválasztáson.

Mint az Infostart is hírül adta, Emmanuel Macron francia elnök közlése alapján Joe Biden és Vlagyimir Putyin elvben megállapodott egy csúcstalálkozó megtartásában, az érintett külügyminiszterek csütörtökön egyeztetnek a részletekről.

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója az InfoRádiónak azt mondta: a második világháború óta az Egyesült Államok fontos szerepet játszik az európai biztonságpolitikában.

"Nyilván fontos, hogy találkozzanak magas szintű vezetők egymással, amikor számos félreértés van és rengeteg dezinformáció kering a levegőben. Ez persze része is mindkét ország taktikájának, nem véletlenül látjuk ezt a zűrzavart és vad jövendöléseket, nyilván ezzel a másik fél jövőbeli lépését próbálják befolyásolni" – elemezte a statégiákat Ugrósdy Márton, egyértelműsítve, hogy

Moszkva és Washington egyaránt él a dezinformációs fegyverrel.

"Aki ezen meglepődik, annak jó reggelt kívánok" – tette hozzá.

Mindenen túl viszont ha sikerül megegyezni, akkor szerinte "csak személyesen fog sikerülni".

Az elmúlt hetekben sorra adják egymásnak a kilincset a világ vezetői Moszkvában és Kijevben is, Emmanuel Macron például rendszeresen egyeztet Vlagyimir Putyinnal. Hogy az amerikai–orosz csúcs az európai egyeztetésekhez képest miben különbözik, arról Ugrósdy Márton azt mondta: nem tudunk még sokat arról, hogy a csúcstalálkozó hogy fog kinézni, azt sem, hogy mikor történik, de erről is többet tudunk majd csütörtöktől. Ami kiderülhet hamarosan, hogy

a találkozóra akár Párizsban is sor kerülhet, ami Emmanuel Macronnak a francia elnökválasztás közeledtével különösen is fontos lehet.

"Azt se felejtsük el, hogy Franciaország adja az EU soros elnökségét, úgyhogy az elnök az EU nevében is hívja ezt a két vezetőt Párizsba" – tette hozzá.

Hogy egy orosz–ukrán konfliktus fegyveres kibontakozásában az amerikaiak milyen szerepet tudnának játszani, arról a szakértő ezt mondta:

"A második világháború óta

az Egyesült Államok tulajdonképpen és furcsán mondva európai ország.

Nagyon sok katonájuk, technikai eszközük és politikai tőkéjük van Európában, és a NATO révén érintettek a térség biztonságában. Úgy gondolom, hogy egy orosz–ukrán egyezség is elképzelhetetlen az amerikaiak nélkül, ráadásul az ukrán kormány mögött is elég jelentősen ott állnak" – fejtegette Ugrósdy Márton.

Arra reagálva, hogy Magyarország nem kíván a területén további NATO-katonákat fogadni, azt mondta, Magyarország nem határos közvetlenül Oroszországgal, míg más országok, ahová az Egyesült Államok erőket telepített, tengeren vagy szárazföldön igen.

"Nyilván sok múlik azon, hogy egy ország mennyire érzi fenyegetve magát" – fogalmazott, hozzátéve, igazából a NATO-n belüli katonai átcsoportosítás történt, új erőket nem küldött Európába az Egyesült Államok sem.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×