eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Blurred shot of group of professional surgeons at work in operating room. Emergency case, surgery, medical technology, health care cancer and disease treatment concept
Nyitókép: Getty Images

Van, ahol a szervátültetéshez is koronavírus-oltást kérnek

Legalább részben azért utasított el egy szívátültetésre váró beteget egy amerikai kórház, mert a beteg nem volt beoltva a Covid–19 ellen.

A 31 éves DJ Fergusonnak nagy szüksége lenne egy új szívre, de a bostoni Brigham and Women's Hospital levette őt a várólistájáról, nyilatkozta a férfi apja, aki szerint a vakcina összeegyeztethetetlen a fia alapelveivel - írta a Telex. A férfi egy online adománygyűjtő oldal szerint attól tart, hogy szívgyulladás léphet fel nála, ha beoltatja magát. (Az amerikai járványügyi hatóság, a CDC szerint ez egy lehetséges, de kifejezetten ritka és csak átmenetileg fellépő mellékhatás.)

„Tekintettel a rendelkezésre álló szervek hiányára, mindent megteszünk annak érdekében, hogy az átültetett szervet kapó betegnek a lehető legnagyobb esélye legyen a túlélésre” – közölte a kórház szóvivője a BBC-vel. Rámutatott: a kórház nemcsak a koronavírus elleni oltást teszi kötelezővé, hanem egy sor életmódra és magatartásra vonatkozó előírás is vonatkozik a szervátültetésre váró, a műtét miatt elnyomott immunrendszerű páciensekre.

A kórház azt a beteg személyiségi jogaira hivatkozva nem árulta el a sajtónak, hogy a 31 éves férfi miért nem jogosult a szervátültetésre, de a BBC szerint a „kórház óvatosan megfogalmazott nyilatkozata arra utalhat, hogy a beteg oltatlan státuszán kívül más tényezők is szerepet játszanak” ebben.

A szóban forgó bostoni kórház szervátültetési várólistáján jelenleg több mint 100 ezer ember szerepel, a kórház szóvivője szerint a többségüknek aligha fog új szerv jutni a következő öt évben.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×