A múlt héten heves, özönvízszerű esőzés csapott le Németország egyes régióira, ami áradásokat okozott, és rengeteg ember halálát okozta. A Readingi Egyetem tudósai által a 2000-es évek elején kidolgozott árvíz-előrejelző rendszer, az Efas szólt, hogy problémák lesznek, de az illetékesek nem tudtak elég gyorsan cselekedni, hogy megelőzzék a tragédiát – írja a Sunday Times alapján a pcworld.hu.
Az Efas az EU Copernicus műholdjainak méréseit hidrológiai adatokkal és vízszintmérésekkel összevetve akár tíz nappal előre képes jelezni, ha áradás várható. Az Efas július 10-én riasztott, négy nappal később jött az első áradás. Az előrejelzések tökéletesen megjósolták, mely területek a leginkább veszélyeztetettek, ennek nyomán a városokat és falvakat fel tudták volna készíteni.
A rendszer kidolgozásában fontos szerepet játszó Hannah Cloke szerint ha egyértelmű, közérthető figyelmeztetésekkel jelzik az embereknek, hogy árvíz közeleg, talán megmenekülhettek volna, de félő, hogy hiába kaptak értesítéseket, nem tudták ezeket megfelelően értelmezni. A német katasztrófavédelem kiadott korábban egy alkalmazást, de ennek telepítése opcionális, így nem sokan töltötték le.