eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Látogató a római Colosseumban 2021. február 1-jén, amikor újranyithatnak a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások részeként zárva tartásra ítélt vendéglátóhelyek és múzeumok Olaszországban.
Nyitókép: MTI/AP/LaPresse/Cecilia Fabiano

Már lehet kávézni Olaszországban

Közel ötvenmillió olaszt érint hétfőtől a koronavírus-járvány miatt ősztől érvényes korlátozások feloldásának kezdete, amelyet élénk vita kísér a tartományok és a kormánypártok részéről is.

Hétfőn másodjára nyit Olaszország a tavaly tavaszi első hullámot követő korlátozásenyhítés után. Különbséget jelent, hogy 2020-ban a járványintézkedések enyhítése három hónap zárlatot követett, most viszont az olaszok több mint hat hónap szigorításait igyekeznek a hátuk mögött hagyni.

A korlátozások feloldása a lakosság nyolcvanöt százalékának mindennapjait könnyíti meg.

A húsz tartományból tizennégy kevéssé veszélyes, vagyis sárga zónába lép át, közöttük a két legnépesebb térség, a tízmilliós Lombardia és a majdnem 6 milliós Lazio a főváros területével.

Öt régió, az északi Valle d'Aosta és a déli Calabria, Puglia, Basilicata és Szicília marad a közepes kockázati fokozatú, narancssárga térségben.

Egyedül Szardínia számít még legalább egy hétig vörös zónának, vagyis teljesen lezárt területnek. Az 1,6 millió lakosú szigeten március elsejétől majdnem teljesen feloldották a korlátozásokat, de az így megugrott járványadatok miatt néhány hét alatt ismét lezárták Szardínia területét.

A sárga tartományokba való belépés, és az ezek közötti közlekedés szabaddá vált. Narancssárga térségbe való belépéshez, például szicíliai utazásra turistáknak is oltási igazolás, a fertőzésből való felgyógyulást igazoló papír vagy az érkezés előtti negyvennyolc órában végzett negatív teszt szükséges.

A korlátozások enyhítése elsősorban a tantermi oktatás újraindítását jelenti több mint nyolcmillió diák számára. Az általános iskolások visszatérnek az iskolákba, a 14 év feletti diákok legalább fele jelenlétben vehet részt a tanórákon.

Újraindul a szabadtéri vendéglátás: Olaszországban is újranyitják a bárok, éttermek teraszait, melyek este tíz óráig fogadhatják a vendégeket.

A bárokban tehát még nem lehet a pultnál állva fogyasztani a csésze kávét, kizárólag ülve, ha a bárnak terasza van. A belső, zárt termeket június elsejétől nyithatják ki újra. A szabad tér nélküli vendéglátóipari egységek tulajdonosai "büntetésnek" nevezték a megkülönböztetést. Statisztikai adatok szerint a vendéglátóhelyek 46,6 százalékának nincsen terasza, többségükben bárokról van szó, ahol az olaszok szokás szerint belső térben állva a pultnál szoktak fogyasztani.

A kereskedelem már korábban újraindult, de a kereskedelmi központoknak hétvégén továbbra is zárva kell tartaniuk.

Hétfőtől újranyithatnak a mozik és a színházak termeik ötvenszázalékos kihasználtságával, de belső térben legfeljebb ötszáz, kívül legfeljebb ezer nézőt fogadhatnak. A Vatikáni Múzeum május 3-tól, a többi olasz múzeum május 4-től nyit újra, a firenzei Uffizi képtár igazgatója bejelentette, hogy ahogyan tavaly, most is személyesen várja az első látogatókat. A tervek szerint május közepétől megnyitják a szabadtéri uszodákat és strandokat, júniustól az edzőtermeket és a sportcsarnokokat. Júliustól újra rendezhetnek vásárokat is.

Fennmarad az éjszakai kijárási tilalom este tíz órától reggel ötig.

A Mario Draghi vezette kormány nem engedett a tartományoknak, melyek a tilalom este tizenegyre való eltolását sürgették. A Matteo Salvini vezette jobboldali kormánypárt, a Liga aláírásgyűjtést indított vasárnap a kijárási tilalom eltörlésére, ahol ezt a járványadatok engedélyezik, és ehhez eddig több mint húszezren csatlakoztak. A szintén kormányerő baloldali Demokrata Párt (PD) főtitkára, Enrico Letta provokációnak nevezte a Liga kezdeményezését, hangoztatva, hogy ha a jobboldali párt nem osztja a kormány döntéseit, távozzon a koalícióból.

Vasárnap este tíztől, a kijárási tilalom kezdetétől, Firenzében a vendéglátósok tüntettek a tilalom eltörlését követelve.

Az egészségügyi hatóságok óvatosságra intettek, hangsúlyozva, hogy a kórházakban kezelt betegek száma fokozatosan csökken ugyan, de a betegek életkorának átlaga 43 évre süllyedt a tavaly ilyenkori több mint nyolcvanról. Az olaszok 20 százaléka részesült védőoltásban, második dózist 5,2 millióan kaptak.

Az olaszok egy része meg sem várta a hétfői korlátozásoldást, hétvégén Milánótól Nápolyig tömeg lepte el a sétálóutcákat. A tömörüléseket feloszlatni igyekvő rendőröket Rómában és Bolognában is üvegekkel dobálták meg.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×