eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Sztrájkoló dolgozók felvonulása Minszkben 2020. augusztus 17-én. Ezen a napon a fehérorosz ellenzék felhívására számtalan üzemben és az állami televízió épülete előtt kezdődött tiltakozás. Az ellenzéki tüntetéssorozat azután kezdődött, hogy az augusztus 9-én tartott belarusz elnökválasztást az országot 26 éve irányító Aljakszandr Lukasenka nyerte, hatodik alkalommal 80 százalék feletti győzelemmel.
Nyitókép: MTI/EPA/Jauhen Jercsak

Szakértő: nagyon komoly erőszak is lehet a fehérorosz tüntetésekből

Bendarzsevszkíj Anton az InfoRádióban azt mondta, Lukasenka elnök folyamatosan változtatja a hatalmi taktikát, a kommunikáció pedig már összeállt – 360 ezer fős haderővel megtámogatva.

Kiszámíthatatlan, hogy a fehéroroszországi tüntetéseknek milyen következményük lehet – mondta az InfoRádióban Bendarzsevszkíj Anton posztszovjet szakértő, aki szerint egy orosz katonai beavatkozásra nagyobb esély van, mint a nyugati nagyhatalmak színre lépésére.

"A helyzet bármilyen irányba elindulhat,

lehet ebből nagyon komoly erőszak is.

Az is lehet, hogy a tüntetések idővel csitulnak, az elnök pedig bebetonozza a hatalmát. Érdemes megnézni a tüntetések dinamikáját: több mint két hét telt el, azóta is folynak a tüntetések, először a hatóságok nagyon erőszakosan reagáltak, de miután látták, hogy ez a taktika csak feltüzeli az embereket, engedtek, visszavettek, egy hétig egyeztetéseket láttunk. Most az elmúlt napokban Lukasenka még határozottabbnak tűnik, mivel úgy láthatja, hogy a hatalom megtartásának csak ez a módja" – ecsetelte Bendarzsevszkíj Anton.

Arra, hogy a határozott fellépés jelentheti-e azt, hogy a hadsereghez nyúl a páncélmellényben, gépkarabéllyal a kezében repülő elnök, úgy reagált: "Most minden állami médiumban az az üzenet megy, hogy a Nyugat Fehéroroszország megszállására készül, a litván, a lengyel és a NATO-erők szervezkednek, és akár 15 percen belül elérhetik az ország területét, légicsapásokat mérve Fehéroroszországra. Lukasenka ezért fekete ruhában, beöltözve azt próbálja szimbolizálni, hogy megvédi a hazát, elterelve a figyelmet a történésekről."

A "katonai" stratégia több célt is szolgálhat szerinte:

  1. külső ellenségkép megteremtése (ez a lakosság bizonytalan részének szól)
  2. Lukasenka felismerte, hogy a legfontosabb támasza a rendvédelem, amely nem kommunikálhat a lakossággal (360 ezer ember mozgósítható, 18 hónapos sorkatonaság van)
  3. egyértelmű üzenet Moszkva felé, hogy "lám-lám", Ukrajna után Fehéroroszországra fáj a nyugat foga.

Ha eszkalálódik a helyzet, szerinte csak az oroszok léphetnek be a képbe katonai erővel, a Nyugat aligha, "túl kockázatos". Legfeljebb financiális szinten támogatják a fehérorosz ellenzéket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×