eur:
407.62
usd:
358.51
bux:
86766.11
2025. április 16. szerda Csongor
Klaus Iohannis román államfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje, miután szavazott a román elnökválasztáás második fordulójában Bukarestben 2019. november 24-én.
Nyitókép: Klaus Iohannis román államfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje, miután szavazott a román elnökválasztáás második fordulójában Bukarestben 2019. november 24-én. MTI/EPA/Robert Ghement

Döntöttek a román elnök beszédéről

Gyűlöletbeszédnek minősíthető, de nem volt uszító jellegű Klaus Iohannis román államfő magyarellenesnek tartott április 29-i televíziós beszéde a román legfelsőbb bíróság melletti ügyészség szerint.

Románia elnökét az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) háttéregyesületei, valamint a Székely Figyelő Alapítvány jelentette fel az ügyészségen azt követően, hogy az államfő Erdély elcsatolásának veszélyét lebegtette meg egy televíziós beszédben, és ezt azzal is illusztrálta, hogy bizonyos szavakat magyarul mondott. Kijelentése miatt a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) pénzbírságot rótt ki az államfőre, az ügyészség azonban június 9-én úgy ítélte meg, hogy az államfő megnyilvánulása nem számít bűncselekménynek, ezért megszüntette az eljárást. A vádhatóság határozatát a G4Media.ro portál ismertette hétfőn.

"Értékelésünk szerint a vizsgált beszéd egyes elemei túllépik a szabad véleménynyilvánítás kereteit. (.) Ez, a hangvételt is beleértve, egészében gyűlöletbeszédnek tekinthető" - állapította meg az ügyészség, mely a CNCD elmarasztaló határozatát is megemlítette.

Az ügyészség szerint a beszédnek azonban egyetlen eleme sem éri el a bűncselekmény szintjét,

hiszen csak a beszélő viszonyult ellenségesen a személyek egy csoportjához, nem kérte, hogy mások is viszonyuljanak hasonlóan.

Az EMNT és az SZNT feljelentését megfogalmazó Kincses Előd ügyvéd az MTI-nek úgy értékelte, hogy az ügyészség megállapításaival súlyos csapást mért az államfőre, ezért érdemes volt megtenni a feljelentést. Hozzátette azonban, hogy nem fogadják el az eljárás megszüntetését elrendelő határozatot, annak felülvizsgálatát kérik.

Kifogásolt televíziós beszédében Klaus Iohannis kijelentette: a parlamentben a legnagyobb erőt képviselő Szociáldemokrata Párt (PSD) "azért harcol, hogy Erdélyt odaadja a magyaroknak". Magyarul köszöntve a PSD elnökét, feltette a kérdést: vajon mit ígért Orbán Viktor magyar miniszterelnök cserébe a megegyezésért? Kijelentésével az államfő valóságos versengést indított el az ellenzék és a kormányoldal között, hogy melyikük utasítja el határozottabban az erdélyi magyarok jogköveteléseit.

A diszkriminációellenes tanács tízezer lejes (720 ezer forint) bírságot rótt ki az államfőre, elmarasztaló határozatát azonban Klaus Iohannis megtámadta a bíróságon.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A PSG átmászott az egérlyukon is a Villa Parkban

A PSG átmászott az egérlyukon is a Villa Parkban

Előzetesen lefutottnak tűnt mind a két keddi BL-negyeddöntős mérkőzés, a dortmundi teljesen, de a birminghaminél is az Opta elemző cég 90 százalék felettire tette a PSG továbbjutási esélyét. Végül nem történt bombameglepetés, de a két búcsúzó csapat egyaránt nagyon kitett magáért.

Két egérút is nyílik Max Verstappen előtt, ha távozik a Red Bulltól

Médiaértesülések szerint egyre valószínűbb, hogy a négyszeres Forma–1-es világbajnok Max Verstappen nem tölti ki a 2028-ig szóló szerződését a nyár óta gyengélkedő Red Bull-istállónál. A holland pilóta idő előtti távozásának veszélyét a csapat tanácsadója, Helmut Marko is elismerte. Az InfoRádió megkeresésére Vámosi Péter, a Motorsport Online főszerkesztője segít tisztán látni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.16. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Brüsszel titkos fegyvere: így készül az EU a kereskedelmi atombomba ledobására

Brüsszel titkos fegyvere: így készül az EU a kereskedelmi atombomba ledobására

Az Európai Unió új ajánlással próbálja összehangolni a kettős felhasználású termékek exportellenőrzését, hogy stratégiailag egységesebben reagáljon a globális kihívásokra. Az Európai Bizottság javaslata szerint a tagállamok előzetesen egyeztetnék nemzeti ellenőrzési jegyzékeiket, így elkerülve a szabályozás széttöredezését és erősítve az EU gazdasági biztonságát. Az ajánlás önkéntes alapon működik, de egyértelműbb keretet ad a tagállamok közötti információcserének és együttműködésnek. Ez már az Egyesült Államok elleni kereskedelmi háború legsúlyosabb csapásának előjátéka lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×