eur:
409.47
usd:
374.76
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Léket kaphat a brexit a koronavírus miatt

2021. január 1. nem csupán az EU-brit viszonyban kulcsdátum, de az unió költségvetési tervezését is befagyasztotta a koronavírus-járvány.

Ez év végéig le kell zárni az Unió és Nagy-Britannia közötti kilépési tárgyalásokat - elvileg. Az eleve szűkre szabott határidőt azonban két vállra fektette és megakasztotta a koronavírus-járvány; erről beszélt az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában Fóris György, a Bruxinfo elemzője.

"Az egymást követő tárgyalási fordulókból eddig mindössze egyet sikerült megtartani, a következőt már videokonferenciában tervezték, de végül úgy sem tartották meg" - idézte fel Fóris György.

A tervek szerint ezen a héten még lehet egy, a jövő héten pedig egy újabb ilyen videokonferencia, de erősen kérdéses, hogy ezek pótolni tudják a kiesett egy hónapot; az eredeti brit elképzelés szerint áprilisban már tudni kellene, hogy júniusra hová lehet egyáltalán eljutni a tárgyalásokkal.

"Ehhez képest lényegében

ott tartanak, mint tavaly decemberben,

vagyis az időzavar heteken belül nagyon súlyos lehet" - tette egyértelművé a helyzetet az elemző.

Londonon közben erős a nyomás az üzleti szféra részéről, nem tudni, mivel számolhatnak 2021. január 1-jétől, egyáltalán lehet-e csúsztatni a januári dátumot a jelenlegi extrém körülmények között - tette hozzá Fóris György, aki szerint az Uniót is sújtja ugyanaz a bénultság, mint a briteket, hiszen nincs még új keretköltségvetés 2021-től az EU-ban. A megoldás az lehet, hogy 2013-ban kezdődött hétéves költségvetés nem ér véget idén, hanem átnyúlik a jövő évre, a következő pedig csak 2022-ben lép életbe – ez egyelőre csak hipotézis-szinten létező terv.

Kérdés még az is, hogy ha kitolódik az átmeneti időszak, akkor a briteknek fizetie kellene az uniós költségvetésbe is.

Boris Johnson mindenesetre el akarja kerülni az átmeneti idő meghosszabbítását, többek között azért is, hogy a briteknek már ne kelljen egyetlen eurót sem befizetni az új uniós költségvetésbe.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×