eur:
414.33
usd:
394.18
bux:
78149.1
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Boris Johnson, a kormányzó brit Konzervatív Párt újonnan megválasztott vezetője és miniszterelnöke beszél a voksolás eredményhirdetése után a párt londoni rendezvényén 2019. július 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Fontos részleteket árult el a brexitről Boris Johnson

A brit kormány nem akar fizikai határellenőrzést az ír-északír határon - hangsúlyozta Boris Johnson brit kormányfő az ír hivatali partnerével folytatott telefonbeszélgetésén.

A brit miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint a Boris Johnson ismét egyértelművé tette, hogy az Egyesült Királyság mindenképp kilép az Európai Unióból a brit európai uniós tagság megszűnésének jelenleg érvényes határnapján, október 31-én. Ugyanakkor biztosította Leo Varadkar ír miniszterelnök afelől, hogy

kitartanak a felekezeti erőszakot lezáró nagypénteki béke mellett, és soha nem állítják vissza a fizikai ellenőrzést Írország és Észak-Írország közötti határszakaszon,

amely a brexitet követően az egyedüli szárazföldi határ lesz az EU és az Egyesült Királyság között.

A brit kormányfő hivatalának tájékoztatása szerint Boris Johnson hangsúlyozta, egyértelmű célja, hogy az Egyesült Királyság megállapodással lépjen ki az Európai Unióból, de ehhez olyan megállapodásra van szükség, amely nem tartalmazza az ír-északír határra vonatkozó tartalékmegoldást.

A kormányzó brit Konzervatív Párt keményvonalas brexit-tábora - amelynek a szerda óta hivatalban lévő Johnson az egyik szószólója - és a kisebbségben lévő kormányt kívülről támogató észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) határozottan elveti a tartalékomegoldást (backstop). Az erről szóló záradék alapján ugyanis az Egyesült Királyság vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha nem sikerül olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra jutni, amely önmagában feleslegessé tenné a tartalékmegoldás alkalmazását.

A két kormányfő kitért az észak-írországi önkormányzatiság helyreállításának ügyére is, és a tájékoztatás szerint eltökéltek abban, hogy ez a lehető leghamarabb megvalósuljon. A felekezeti hatalommegosztásra alapuló önkormányzatiság 2017 januárja óta nem működik Észak-Írországban, áprilisban azonban Leo Varadkar és Johnson hivatali elődje, Theresa May megállapodott az önkormányzatiság helyreállítását célzó tárgyalások felújításáról. Az új brit kormányfő a támogatásáról biztosította a folyamatban lévő tárgyalásokat.

Ez volt a két politikus első telefonbeszélgetése azóta, hogy Boris Johnson lett a brit kormányfő. Leo Varadkar gratulált kollégája kinevezéséhez.

Címlapról ajánljuk
Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Rendkívüli, előre be nem jelentett látogatásra érkezett hétfő reggel Kijevbe a német kancellár. A vizit meglepetést okozott a német média számára is, azzal kapcsolatban azonban szinte tejes a "konszenzus", hogy az ukrajnai háború immár a februári német parlamenti választások egyik legfőbb kampánytémájává vált.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Tarolt a magyarellenes szélsőjobb, de rég nem látott sikert ért el az RMDSZ is – Meglepő választási eredmény született Romániában

Tarolt a magyarellenes szélsőjobb, de rég nem látott sikert ért el az RMDSZ is – Meglepő választási eredmény született Romániában

Hét párt jutott be a parlamentbe Romániában a vasárnapi választások eredményeként. Magyar szempontból örömteli fejlemény, hogy az RMDSZ a vártnál jobban szerepelt, a voksok 6,40 százalékát szerezve meg, ezzel továbbra is lesz magyar érdekképviselet a román törvényhozásban. Kevésbé örömteli viszont, hogy három, alig néhány éve alapított szélsőjobboldali párt is bejutott a parlamentbe, a magyarellenes kijelentéseiről ismert AUR pedig a második helyen végzett, a Magyarországgal határos Arad megyében az első helyet szerezve meg. A kormánykoalíció két pártját, a PSD-t és a PNL-t a választók megbüntették: előbbi történetének legrosszabb eredményét érte el, utóbbi pedig a legnagyobb veszteséget szenvedte el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×