eur:
392.25
usd:
366.79
bux:
67039.3
2024. április 26. péntek Ervin

Globális alapot hoznak létre a médiaszabadság védelmére

Az alap - Global Media Defence Fund - létrehozását Jeremy Hunt brit külügyminiszter jelentette be szerdán Londonban, a brit és a kanadai kormány által közösen szervezett nemzetközi konferencián, amelynek témája a médiaszabadság védelme és a korrupció elleni küzdelem.

Globális pénzügyi alapot hoz létre Nagy-Britannia és Kanada a médiaszabadság védelmére. A brit kormány 18 millió fontot (több mint 6,5 milliárd forintot) különít el az alap számára, amelyet az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) kezel.

Jeremy Hunt brit külügyminiszter a konferencián - amelyen 120 ország vesz részt - bejelentette: az alap céljai közé tartozik az újságírók képzése, beleértve a személyi biztonságuk védelmét szolgáló képzést, illetve az újságírók védelme egyebek mellett azzal, hogy hozzásegíti őket jogi szolgáltatások igénybevételéhez.

A brit kormány emellett segíteni kívánja az álinformációk terjedése elleni fellépést Kelet-Európában és a független média megerősítését a nyugat-balkáni térségben.

Jeremy Hunt a londoni konferencián mondott beszédében hangsúlyozta: a médiaszabadság nem nyugati, hanem egyetemes érték, a szabad média védi a társadalmakat a hatalmi visszaélésektől.

A hatalom "sötét oldala" elleni legerőteljesebb védelem az elszámoltathatóság és a felügyelet, és kevés intézmény képes ezt a szerepet hatékonyabban ellátni, mint a szabad média - fogalmazott a brit külügyminiszter.

Hangsúlyozta: tavaly világszerte 99 újságírót gyilkoltak meg, több mint kétszer annyit, mint tíz évvel korábban, 348 újságírót pedig bebörtönöztek.

Hunt szerint azok az országok viszont, amelyekben lehetséges a nyílt véleménycsere, önnön súlyukat meghaladó mértékben járulnak hozzá az emberi tudás fejlődéséhez.

Az a tíz ország, amelyben a legszabadabb a média, összesen 120 - egyedül az ötmilliós Norvégia 13 - Nobel-díjast adott a világnak.

Jeremy Hunt szerint a szabad média a korrupció elleni küzdelmet is segíti. Kijelentette: a korrupciótól leginkább mentes tíz ország közül hét szerepel a globális médiaszabadság-rangsor első tízes mezőnyében, a tíz legkorruptabb ország közül négy viszont e rangsor alsó tízes csoportjában van.

Chrystia Freeland, a társszervező Kanada külügyminisztere a londoni konferencián felszólalva kijelentette: a szabad sajtó minden demokratikus társadalom alappillére, léte elengedhetetlen az emberi jogok védelméhez és érvényesülésének elősegítéséhez.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Ítéletet mondanak Magyarországról - Hogyan hat ez a forintra?

Ítéletet mondanak Magyarországról - Hogyan hat ez a forintra?

Az amerikai GDP adatok csütörtökön a forint piacán is nagyobb elmozdulásokat hoztak, a kezdeti gyengülést követően azonban gyorsan magára talált a hazai fizetőeszköz: az euróval szemben egy, a dollárral szemben pedig kéthetes csúcsra erősödött a magyar deviza. A pénteki nap is hozhat azonban nagyobb kilengéseket, ugyanis délután Amerikából fontos inflációs adat érkezik, emellett pedig este az S&P Global Ratings ismerteti új adósbesorolását Magyarországról.  Devizapiaci témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×