Infostart.hu
eur:
353.39
usd:
308.52
bux:
142451.73
2026. július 3. péntek Kornél, Soma
Bécs, 2018. június 5.Vlagyimir Putyin orosz elnök (b) és  Alexander Van der Bellen osztrák államfő a bécsi államfői rezidencián, a Hofburg-palotaban tartott fogadási ünnepségen 2018. június 5-én. (MTI/EPA/Christian Bruna)
Nyitókép: CHRISTIAN BRUNA

Osztrák államfő: nem kell dramatizálni a kémbotrányt

Az osztrák államfő szerint nem kell dramatizálni annak a nyugállományú osztrák főtisztnek az esetét, akit azzal gyanúsítanak, hogy két évtizeden át kémkedett Oroszországnak.

Alexander Van der Bellen az Ö1 osztrák rádiónak adott interjúban beszélt erről szombaton.

"Jelen pillanatban nem látok okot a helyzet dramatizálására" - fogalmazott az államfő. Hangsúlyozta, hogy alapos vizsgálatot kell lefolytatni, mielőtt Bécs bármilyen intézkedést foganatosít az ügyben. Van der Bellen kérdésre válaszolva azt mondta,

aligha lesz alkalma arra, hogy az ügyet megvitassa Vlagyimir Putyin orosz elnökkel vasárnap Párizsban,

az első világháborút lezáró fegyverszüneti egyezmény centenáriumi ünnepségén. A megemlékezésen több mint hetven állam és kormányfő vesz részt.

Sebastian Kurz osztrák kancellár pénteken jelentette be, hogy az osztrák ügyészség nyomozást indított egy 70 éves, nyugállományú salzburgi ezredes ellen, aki feltehetően a 90-es évek vége óta kémkedett Moszkvának. Karin Kneissl osztrák külügyminiszter emiatt lemondta december elejére tervezett moszkvai látogatását, az orosz ügyvivőt pedig péntek délelőttre bekérették a bécsi külügyminisztériumba.

Szombatra virradóra letartóztatásba helyezték az ezredest, és az osztrák médiában olyan értesülések láttak napvilágot, hogy már beismerő vallomást tett. Egyes hírek szerint az ezredes Oroszországtól kapott berendezéseket használt a kémkedéshez. A Kronen Zeitung című osztrák napilap úgy tudja, hogy a többi között

az osztrák légierőről, tüzérségi fegyverekről, a migrációról és a hadsereg magas rangú tisztjeiről továbbított bizalmas információkat

titkos csatornákon keresztül az orosz katonai hírszerzésnek a kilencvenes évek óta. Tevékenységéért összesen 300 ezer eurót (csaknem 100 millió forintot) kapott Moszkvától.

Címlapról ajánljuk

Rengeteg vizet pazarolunk – ezekre kellene figyelnünk, főleg hőség idején

Hőhullámok idején több mint 50 százalékkal, akár 150 liter fölé is nőhet egy emberre vetítve a napi vízfogyasztás, ezért ezekben az időszakokban szükség van a takarékos vízfogyasztási megoldások alkalmazására – mondta Kugler Gyula, a Magyar Hidrológiai Társaság alelnöke az InfoRádióban.
Feloldották az eddigi legerősebbnek tartott AI-modell korlátozását: egyből rá is ugrottak az internetezők

Feloldották az eddigi legerősebbnek tartott AI-modell korlátozását: egyből rá is ugrottak az internetezők

Az Anthropic június 9-én mutatta be a Claude Fable 5 és Mythos 5 modelleket, ám alig három nappal később az amerikai Kereskedelmi Minisztérium exportkorlátozásokat rendelt el, miután biztonsági réseket és egy állítólagos kínai "tudásdesztillációs kampányt" azonosítottak. A tiltás miatt a vállalat ideiglenesen minden felhasználó elől elzárta a modelleket, július 1-jén azonban a korlátozásokat feloldották, miután az Anthropic új védelmi megoldásokat vezetett be. A botrány a keresési adatok szerint nem törte meg a Claude iránti érdeklődés 2026 eleje óta tartó növekedését, bár a ChatGPT továbbra is messze vezet a globális keresések terén.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×