eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
2017. szeptember 7-i kép Friedrich Merz német politikusról, egykori szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakcióvezetőről a Man meets Technology címmel rendezett bankárkonferencián Frankfurtban. A politikai pályafutását 2009 óta szüneteltető Merz 2018. október 30-án bejelentette, hogy elindul a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöki tisztségéért a párt decemberi kongresszusán. Az előző napon Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke bejelentette, hogy nem indul többet a pártelnöki tisztségért.
Nyitókép: MTI/EPA/Armando Babani

Friedrich Merz: hirtelen és mély átalakításra van szükség a CDU-ban

Lendületre és megújulásra, a modernizáció folytatására, több fiatalra és nőre van szükség a német Kereszténydemokrata Unióban (CDU), hirtelen és mély átalakításra, az eddigi eredmények "megdöntésére" viszont nincs szükség - hangsúlyozta Friedrich Merz, a CDU elnökjelöltje szerdán Berlinben.

A politikai pályafutását 2009 óta szüneteltető volt parlamenti frakcióvezető a fővárosban tartott tájékoztatójával tért vissza a német közéletbe.

Kiemelte, hogy a CDU-t határozottan, de "nyugodt kézzel" vezetné egy olyan korban, amelyet a "radikális változások" jellemeznek. "Migráció, globalizáció, klímaváltozás, digitalizáció, ezek korunk legnagyobb kihívásai" - mondta Friedrich Merz.

A CDU megújításában szerinte azt az elvet kell követni, hogy

"a nemzeti identitásnak és a hagyományos értékeknek szilárd helyük van gondolkodásunkban és cselekedeteinkben, különösen most, a migráció és a globalizáció korában".

Hangsúlyozta: a CDU-nak meg kell hallgatnia az embereket, meg kell értenie gondjaikat és az alapelveinek megfelelő válaszokat kell adnia. Világossá kell tennie, hogy a politikai spektrum közepén foglal helyet, és nem szabad beletörődnie, hogy "a balszélről és a jobbszélről" érkező pártok a politikai rendszer tartós szereplőivé, a tartományi törvényhozásokban és a szövetségi parlamentben (Bundestag-) képviselettel rendelkező tényezővé válnak.

A távozó elnökről, Angela Merkel kancellárról szólva kiemelte, hogy tiszteletet és elismerést érdemel a CDU vezetőjeként 18 éven keresztül végzett munkájáért.

Merkel miatt távozott, milyen lesz most az együttműködés?

Arra a kérdésre, hogy miként működne együtt vele a párt új elnökeként, idézte a kancellár hétfői nyilatkozatát, amelyben Angela Merkel merész és kockázatos döntésnek nevezte a pártelnöki és a kormányfői tisztség szétválasztását, és kijelentette: készen áll részt venni ebben a merész vállalkozásban.

"Szilárd meggyőződésem, hogy Angela Merkel és én kijövünk és boldogulunk majd egymással a megváltozott körülmények között" - mondta Friedrich Merz.

Azzal kapcsolatban, hogy a CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) közös Bundestag-frakciójának éléről éppen Angela Merkel nyomására kellett távoznia 2002-ben, elmondta: közismert, hogy a frakcióvezetői tisztség elveszítése nem boldogsággal töltötte el, de egyetértett azzal az elvvel, hogy egy ellenzékben lévő pártban ugyanannak a személynek kell betöltenie az elnöki és a frakcióvezetői pozíciót.

Azzal összefüggésben, hogy 2002 után fokozatosan kiszorult a politikából, elmondta, hogy ez nem volt "drámai" folyamat, és nem kell megbékélnie Angela Merkellel, mert nincsen köztük konfliktus. Hozzátette, hogy az utóbbi években többször találkoztak is. Ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy 2009-től már Bundestag-képviselőként sem vállalt politikai szerepet, megjegyezte: előfordul, hogy emberek nem férnek meg egymással, és szétválnak útjaik.

Liberális és konzervatív

Friedrich Merz elmondta: a gazdaságban liberális, az értékeket tekintve konzervatív, a társadalompolitikában a közösség iránti felelősségvállalás fontosságát valló embernek tartja magát. Továbbá "meggyőződéses európai és transzatlantista", és úgy véli, hogy Németországnak "a Nyugat demokráciáival" kell közösséget vállalnia.

Az Európai Unióval kapcsolatban kiemelte, hogy

a következő időszak legnagyobb kihívása az euróövezet egységének megőrzése, "összetartása" lesz.

Aláhúzta, hogy az eddiginél jóval nagyobb figyelmet érdemelnek Emmanuel Macron francia államfő javaslatai az euróövezet továbbfejlesztéséről, és többet kell foglalkozni az Európai Bizottság úgynevezett fehér könyvével is, amelyben a brüsszeli testület öt lehetséges forgatókönyvet vázolt fel az EU jövőjéről.

A CDU december 7-én Hamburgban kezdődő kétnapos tisztújító kongresszusáig tartó időszakról elmondta, hogy élénk és a jövőbe mutató vitát szeretne az elnökjelöltek között. Ismertette, hogy kapcsolatba lépett a másik két esélyes jelölttel, Annagret Kramp-Karrenbauer főtitkárral és Jens Spahn egészségügyi miniszterrel, és megállapodott velük, hogy valamennyien méltányos, tisztességes kampányt folytatnak.

  • Friedrich Merz jelenleg a világ legnagyobb vagyonkezelő társasága, a Blackrock németországi vállalatának felügyelőbizottsági elnökeként dolgozik.
  • Azt mondta, nem tapasztal érdekkonfliktust munkája és újrakezdett politikai tevékenysége között, ugyanakkor távozik a vállalattól, ha megválasztják a CDU elnökének.
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×