eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Retteg a Szkripal-ügyben megvádolt két orosz

Turistáskodó üzletembernek mondta magát csütörtökön egy tévéinterjúban az a két orosz férfi, akit a brit hatóságok azzal vádoltak meg, hogy mérgezéses merényletet követett el Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és a lánya ellen.

A külföldre sugárzó RT orosz állami televízió adásában Margarita Szimonyjan főszerkesztőnek elmondták, hogy valóban Ruszlan Bosirovnak és Alekszandr Petrovnak hívják őket, és valóban ők láthatók a brit hatóságok által bemutatott felvételeken, de tagadták, hogy közük lenne az orosz katonai hírszerzéshez. Nemmel válaszoltak arra a kérdésre is, hogy volt-e náluk Nina Ricci márkájú parfümös üveg - a brit nyomozás szerint egy ilyen, a Salisburyhez közeli Amesburyben talált fiolában található idegméreggel fújta be magát egy nő, aki emiatt életét vesztette.

"Az, hogy normális férfiak női parfümöt szállítsanak magukkal, nem butaság? A vámnál mindent ellenőriznek.

Ha lett volna nálunk valami, (a vámosoknak) kérdései lettek volna azzal kapcsolatban, hogy egy férfi csomagjában miért van női parfüm" - érvelt Bosirov.

A két férfi elmondása szerint március elején a londoni üzleti útjukról tettek a barátaik tanácsára városnéző kitérőt a turisták által kedvelt Salisburybe aznap, amikor Szkripalékat megmérgezték.

A két nyilatkozó fitnesziparral és sport-táplálékkiegészítőkkel foglalkozó üzletembernek mondta magát.

Basirov és Petrov kereskedelmi tevékenységgel és piackutatással indokolta, hogy gyakran megfordult Svájcban és más európai országokban.

"Középvállalkozók vagyunk. Ha most beszámolnánk az üzleti tevékenységünkről, kárt szenvednének azok az emberek, akikkel együtt dolgozunk. Ezt nem akarjuk. Röviden: a fitnesziparról van szó, a sporttáplálkozás oldaláról, vitaminokról, nyomelemekről, fehérjékről, tömegnövelőkről" - mondták.

A szemlátomást zaklatottan nyilatkozó

két férfi elpanaszolta, hogy félti az életét.

"Azután, hogy az életünk rémálommá változott, nem is tudtuk, hogy mit csináljunk, hova menjünk, a rendőrségre, az SZK-hoz (az orosz Nyomozó Bizottsághoz), vagy Nagy-Britannia követségére" - mondta Petrov.

"Az utcára sem tudunk kimenni, félünk, féltjük a hozzátartozóinkat, az ismerőseinket" - nyilatkozott Bosirov.

Az RT interjúalanyai azt kérték, hogy "legalább a tömegtájékoztatási eszközök" hagyják őket békén. Közölték, hogy bocsánatkérést várnak el a brit hatóságoktól.

"Remélem, hogy a helyzet megoldódik és a brit fél végül bocsánatot kért azért, amit okozott, és megtalálja azokat az embereket, akiknek közük van ehhez a Szkripal-ügyhöz" - mondta Bosirov.

"Mindez elképesztő, fatális egybeesés. És kész" - jelentette ki Petrov.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán Vlagyivosztokban jelentette be, hogy Oroszországban azonosították brit hatóságok által a Szkripalék elleni merénylet elkövetésével megvádolt két férfit. Közölte, hogy két büntetlen előéletű civilről van szó, és kifejezte reményét, hogy hamarosan a nyilvánosság elé állnak, és elmondják, mi történt.

"Nincs abban semmi különös és kriminális, biztosítom önöket" - tette hozzá Putyin.

Szergej Szkripal volt kettős ügynököt március 4-én sikertelenül próbálták megmérgezni az angliai Salisburyben, az elvetélt merényletkísérlet miatt a lánya is kórházba került. A brit hatóságok szeptember 5-én két orosz állampolgárt - Alekszandr Petrovot és Ruszlan Bosirovot - vádoltak meg a bűncselekménnyel, azt állítva, hogy mindketten az orosz katonai hírszerzés ügynökei, és a mérgezéshez "novicsok" típusú katonai idegméreg-hatóanyagot használtak. Nem zárta ki, hogy a két férfi álnevet használt.

Brit tisztségviselők arra is egyértelmű célzásokat tettek, hogy a merényletet a legmagasabb szinten rendelhették el Oroszországban. Moszkva visszautasította a vádakat és nehezményezte, hogy az üggyel kapcsolatban London nem fordult jogsegély-kérelemmel Moszkvához, a gyanúsítottak ujjlenyomatait sem szolgáltatta ki az orosz rendvédelmi szerveknek, Szkripalék konzuli láthatását pedig nem engedélyezte.

A vádak és viszontvádak nyomán London és Moszkva még tavasszal kölcsönösen kiutasította egymás 23 diplomatáját. Hasonló lépések történtek Oroszország és más, Nagy-Britanniával szövetséges és vele szolidáris államok között is.

Szeptember 6-án az amerikai, a német, a francia és a kanadai kormány egy, a brittel közös nyilatkozatban közölte: teljesen megbízik abban a brit megállapításban, hogy Szkripal-ügy két gyanúsítottja az orosz katonai hírszerzés ügynöke, és abban a brit kormányzati véleményben is, hogy az akciót szinte biztosan az orosz állam valamely magas szintjén hagyták jóvá.

Júliusban Amesburyben két brit állampolgár, Charlie Rowley és élettársa, Dawn Sturgess is megbetegedett pontosan ugyanattól az idegméreg-hatóanyagtól amelyet Szkripalék megmérgezéséhez használtak, miután találtak egy méreganyagot tartalmazó parfümös fiolát. Rowley felépült, élettársa azonban a kórházban elhunyt. A brit rendőrség egyesítette a két ügyben folytatott nyomozást.

A több idegen nyelven sugárzó és hírügynökségként is működő RT-t egyébként több nyugati kormány a Kreml propagandaeszközeként kezeli.

Címlapról ajánljuk
A hat pszichológiai trükk, amivel a csalók most dolgoznak

A hat pszichológiai trükk, amivel a csalók most dolgoznak

Hiába erősködik mindenki, hogy résen van, az online (és offline) csalás virágzik, és valószínűleg önnél is próbálkoztak nemrég. A körmönfont szélhámosok hat, jól bevált módszert alkalmaznak, és ha valaki nem dől be nekik, próbálkoznak a következő áldozatjelöltnél. Hogyan szűrjük ki őket?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×