eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Brüsszel, 2017. december 7.Az Európai Parlament (EP) által közreadott képen Judith Sargentini, az Európai Parlament zöld párti frakciójának holland képviselője, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális diplomáciáért felelős államtitkára (b-j) részt vesz az EP belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi szakbizottságának (LIBE) a jogállamiság magyarországi helyzetéről tartott meghallgatásán Brüsszelben 2017. december 7-én. (MTI/Európai Parlament/Dominique Hommel)
Nyitókép: Dominique Hommel

Szijjártó Péter: koncepciós eljárás dokumentumának is elmenne a Sargentini-jelentés

Szeptember 11-én megvitatja, 12-én, szerdán pedig várhatóan szavaz az Európai Parlament a magyar jogállamiság torzulásának veszélyéről szóló Sargentini-jelentésről. A kormánypártok korábban hazugságok gyűjteményeként minősítették a dokumentumot.

Szeptember 11-én (kedden) délután vitatja meg az Európai Parlament azt a Judith Sargentini, holland zöldpárti képviselő által összeállított, szakbizottsági szinten már jóváhagyott különjelentést, amely szerint Magyarországon fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének, így indokolt a hetes cikk szerinti eljárás megindítása, amely végső soron – az összes többi EU-tag egyhangú támogatása esetén –,

az érintett tagállam szavazati jogának felfüggesztésével is járhat.

A keddi vitán Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a jelentés szakbizottsági vitájában úgy látta, hogy csupán azért bírálják a magyar kormányt, mert útjában áll "a szélsőséges bevándorláspárti terveknek".

"Ez a jelentés minősített hazugságok gyűjteménye. A szerző láthatóan mindent figyelembe vett, mikor összeollózta ezt a jelentést, kivéve a tényeket és a valóságot.

Ez egy koncepciós eljárás dokumentumának is elmenne" - mondta Szijjártó Péter.

Judith Sargentini múlt héten az Euronews-nak nyilatkozott várakozásairól. "Szerintem nagyon szoros lesz a szavazás eredménye, hiszen a kétharmad nagyon sok. De tudom, hogy a parlamenti többség támogatja az általam írt jelentést, amelyről a Polgári Jogok Bizottságában megegyeztünk. Meglátjuk mi lesz, de az üzenet egyértelmű és világos:

rossz irányba haladnak a dolgok Magyarországon és a magyarok ugyanúgy megérdemlik a demokráciát és a jogállamiságot, mint bármely más európai uniós polgár"

- közölte Judith Sargentini.

A keddi vitát követően várhatóan szerdán szavaz az Európai Parlament a különjelentésről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×