eur:
411.28
usd:
393.1
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Strasbourg, 2018. április 17.Emmanuel Macron francia elnök, mielőtt felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2018. április 17-én. (MTI/EPA/Patrick Seeger)
Nyitókép: PATRICK SEEGER

Gyévai Zoltán: Macron nem a migráció prófétája

A francia államfő szerint Európa közös identitása az alapjogok és az emberi jogok tiszteletben tartására épülő liberális demokrácián alapul. Emmanuel Macron az Európai Parlament plenáris ülésén elmondott beszéde apropóján a Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: a politikai vélekedés ellenére a migráció ügyében nincs nagy távolság a francia és a magyar álláspont között.

A beszéd alapgondolata, hogy európai szuverenitásra van szükség – mondta Gyévai Zoltán. „Ez nem azt jelenti, hogy nem gondolkozik nemzeti szuverenitásban” – hangsúlyozta, hozzátéve: Emmanuel Macron ezzel arra utalt, hogy az unió polgárainak végdelmét, magasabb, európai szinten kell biztosítani. „Ilyen szempontból is – érdekes módon –

lehet párhuzamot találni egyébként a magyar kormány narratívájával”

– emelte ki.

A szuverenitás fogalma európai kontextusban

A francia elnök szerint az uniós tagállamoknak együtt kéne mozdulniuk gazdasági és monetáris kérdésekben, biztonság-, digitális-, klíma- és energiapolitikában, de a szociális intézkedéseket is ide sorolja. „Megnevezi azokat a területeket, ahol a szuverenitás fogalmát csak európai kontextusban lehet a mai világban értelmezni” – fogalmazott a Bruxinfo főszerkesztője.

A migrációról is beszélt

Gyévai Zoltán szerint a beszédből kitűnik, hogy a francia bevándorláspolitika bizonyos elemekben közel áll a magyar és a német kormány álláspontjához is - itt egyfajta konvergencia-folyamat figyelhető meg -, ugyanakkor Emmanuel Macron – noha túlzottan nem hangsúlyozta túlságosan – továbbra is kitart a szolidaritás mellett.

A francia elnököt bírálatok érték amiatt, hogy az utóbbi időben szigorították a menekültügyi szabályozást – jegyezte meg a szakértő. „Franciaország eddig szinte mindenkit fogadott, majd akiket elutasított, azokat nem volt képes visszaküldeni, mert nem voltak meg ehhez az eszközei, és nem voltak meg ehhez a jogszabályai. És ezért több ezer vagy több tízezer ember gyakorlatilag Franciaország nyakán maradt, olyanok, akik nemzetközi védelemre nem lennének jogosultak” – mondta Gyéva Zoltán.

„Macron nem a migráció prófétája”

– fogalmazott a Bruxinfo főszerkesztője, hozzátéve: a francia elnök már nem a határok megnyitása mellett érvel. Gyévai Zoltán szerint a bevándorlás kérdésében sokszor csupán a retorikákban különböznek a különböző országok, és a tagállami politikák valójában közeledtek egymáshoz. Macron szerint közös uniós jogszabályban kell meghatározni, hogy ki jogosult és ki nem a nemzetközi védelemre. „Ennek az lenne a lényege, hogy

ne lehessen egyik országban kedvezőbb feltételeket kínálni, mint a másikban, és elkerüljék ezzel ezt a menekült- vagy bevándorlóturizmust”

– hangsúlyozta a szakértő.

A francia elnök és a magyar kormányfő Európa-politikájának összehasolításáról lesz szó az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában szerda este 7 óra után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×