eur:
410.85
usd:
391.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília

Megtagadta a korrupcióellenes főügyész leváltását a román államfő

Megtagadta a román államfő hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetőjének, Laura Codruta Kövesi főügyésznek a leváltását, akinek az elmozdítását a szociálliberális kormánykoalíció igazságügyi minisztere kezdeményezte februárban.

Rövid sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis úgy vélekedett, hogy a szaktárca vezetőjének érvei nem voltak meggyőzőek, másfelől nem tekinthet el a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) negatív véleményezésétől sem.

Tudorel Toader igazságügyi miniszter szerint a főügyész önkényesen, hatáskörét túllépve, alkotmánysértő és törvénytelen módon vezeti a DNA-t, elmozdítására pedig a jogállamiság helyreállítása miatt lenne szükség.

Az államfő szerint a szaktárca vezetőjének érvei nem voltak meggyőzőek, másfelől nem tekinthet el a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) negatív véleményezésétől sem, hiszen az alkotmány a CSM-t az igazságszolgáltatás függetlenségének őreként határozza meg.

Az elnök úgy értékelte: Toader javaslatát szubjektív tényezők befolyásolták, hiszen maga is azt állította, hogy állást kellett foglalnia egy a közvéleményt foglalkoztató ügyben.

Iohannis két hónapos mérlegelést követően meghozott döntése senki sem lepett meg, hiszen több ízben jelezte, elégedett a korrupcióellenes főügyész munkájával az ügyészek állítólagos visszaéléseit leleplező sajtókampányról pedig azt mondta: néhány "bűnvádas alak" intéz kétségbeesett támadást a DNA ellen azzal a céllal, hogy lejárassák a vádhatóságot.

Bár több ellenzéki elemző azt feltételezte, hogy a DNA főügyészének elmozdítására tett kísérletével a PSD valójában ürügyet keres arra, hogy - egy állítólagos alkotmánysértésre hivatkozva - felfüggessze tisztségéből Klaus Iohannis államfőt és a leváltásáról szervezendő népszavazásig az ideiglenes államfő (a kétkamarás parlament valamelyik házelnöke) kihirdesse a Iohannis által bírált igazságügyi törvényeket, Liviu Dragnea, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő bejelentése előtt hétfőn újságírói kérdésre leszögezte: a PSD "semmilyen szín alatt nem számol az államfő felfüggesztésével".

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kormánykoalíció belenyugodna abba, hogy Kövesi a helyén marad. Az igazságügyi miniszter az elnök bejelentését követően Facebook-bejegyzésben tudatta: az alkotmánybíróságnál tesznek panaszt. Toader szerint az elnöknek nem rendelkezik megfelelő felkészültséggel és nem is hatásköre, hogy felülbírálja a DNA-főügyész leváltására tett javaslatot, az elutasítás pedig alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő a kormány és az elnöki hivatal között.

Romániában az ügyészségi vezetőket az államfő nevezi ki és válthatja le az igazságügyi miniszter javaslata alapján.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×