eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Pozsony, 2018. március 15.Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök-helyettes kormányalakítási megbízást vesz át Andrej Kiska államfőtől Pozsonyban 2018. március 15-én, miután Robert Fico kormányfő lemondott. (MTI/EPA/Jakub Gavlak)
Nyitókép: JAKUB GAVLAK

Nem akármilyen célt tűzött ki a szlovák kormány

Szlovákia változatlanul kvótaellenes, ugyanakkor megoldásokkal kíván szolgálni a bevándorlás okozta probléma kezelésében. Mindezt Peter Pellegrini kormányfő hozta Jean-Claude Juncker tudomására, miután Brüsszelben találkozott az Európai Bizottság elnökével.

Peter Pellegrini csütörtökön Brüsszelben az Európai Unió és a NATO vezetőivel is találkozott, és biztosította őket Szlovákia euroatlanti elkötelezettségéről. A szlovák kormányfő sajtótájékoztatóján kiemelte: Szlovákia nem egyszerűen csak azt az álláspontot akarja képviselni, hogy nem akarja és elutasítja a kötelező kvótákat, hanem azt is, hogyan tud az ország más módon, másfajta szolidaritással és más eszközökkel hozzájárulni ennek a kérdésnek a megoldásához. Ebben nagyon konstruktív és megbízható lesz Pozsony.

A miniszterelnök egyelőre nem mondta meg, Szlovákia milyen javaslatokkal áll elő,

mert egyrészt az európai partnerekkel, másrészt hazai viszonyok között is egyeztetni kell róluk. Ugyanakkor hivatkozott arra, hogy amikor Pozsony elutasította a menekültek kötelező kvóta alapján történő elosztását, az Európai Uniónak felajánlotta, hogy más formában juttatja kifejezésre szolidaritását.

Erre volt példa az Ausztriában menedéket kérők átmeneti befogadása Bősön, vagy a szíriai keresztények letelepítése,

illetve újabban az észak-afrikai helyzet megoldására létrehozott alap anyagi támogatása.

Ez utóbbi kapcsán Jean-Claude Juncker is megjegyezte, hogy Nyugat-Európában kevesen tudják, hogyan járultak hozzá a visegrádi országok a líbiai menekülthelyzet javításához, mert a V4-ek 35 millió eurót fizettek be az Olaszország által kezelt alapba, amit mások nem tettek meg.

A szlovák kormányfő Brüsszelben azt is kijelentette,

személyében az európai együttműködés erős szövetségesére találtak.

Pellegrini hangsúlyozta: Szlovákia jelen akar lenni az Európai Unió hosszú távú céljainak megállapításánál, mert szerinte nehéz úgy beszélni a későbbi időszak költségvetéseiről, hogy közben nem tudják, hol akar tartani az unió 2030-ban, 2040-ben, vagy 2050-ben. A szlovák miniszterelnök úgy véli, ezekhez kellene igazítani az uniós büdzséről és a támogatások elosztásáról szóló tárgyalásokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×