A Közel-Kelet stabilizálása az összes világpolitikai tényező érdeke, ezért, várhatóan, komoly lépések fognak történni a megoldás irányába - fejtette ki az InfoRádió Aréna című műsorában Rostoványi Zsolt Közel-Kelet-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. Mint mondta: az egyre égetőbb problémákat egyre többen ismerik fel.
A szakértő arról is beszélt, hogy Kína is egyre meghatározóbb szerepet játszik a Közel-Keleten, hiszen nagyon komoly gazdasági érdekeltsége van a térségben, Líbiától kezdve számos országban jelen van. Ezért arra lehet számítani, hogy az Egyesült Államok és Oroszország mellett az Európai Unió és Kína is lépéseket tesz a stabilizálás és modernizáció érdekében.
Mindez összefogáshoz is vezethet a gazdasági hatalmak között, de számukra az egyedi gazdasági érdekeik is azt diktálják, hogy jelen legyenek a Közel-Keleten. Rostoványi Zsolt hangsúlyozta:
senkinek sem érdeke egy olyan régió a világban, ami állandó biztonsági kockázatot jelent.
Az Európai Unió nagyon közel van a térséghez, ezért az EU számára is fontos a rendezés, több szempontból, de leginkább a menekültválság miatt. A menekültek az EU számára jelentik a legnagyobb kihívást: sok ember kényszerül elhagyni lakóhelyét, akár valamilyen háborús helyzet miatt, akár megélhetési okokból, akár ökológiai okok miatt.
A fenti okokból mindenkinek az az érdeke, hogy a Közel-Kelet problémáit kezeljék - mondta a szakértő.