eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Rejtélyes esetek: különleges fegyvert vethettek be diplomaták ellen

Rejtélyes esetek: különleges fegyvert vethettek be diplomaták ellen

Washington után Ottawa is jelezte, halláskárosodást szenvedett Havannában az egyik diplomatájuk. Az okokat egyelőre nem ismerik. Értesülések szerint akusztikus támadások történhettek.

Szokatlan egészségügyi probléma jelent meg több Kubában szolgálatot tejesítő észak-amerikai diplomatánál. Májusban két külügyi alkalmazottat rendeltek azért haza, mert fizikai problémák jelentkeztek náluk – jelentette be a washingtoni külügyi szóvivő Heather Nauert.

"Nem tudunk konkrét választ adni arra a kérdésre, hogy milyen forrásból és mi okozhatta a problémát, de a követség megtette a szükséges lépéseket, köztük azt, hogy az érintett akkreditált diplomatákat hazarendeltük" - mondta a szóvivő, aki jelezte, az incidensek után a diplomaták nincsenek életveszélyben.

Egy meg nem nevezett amerikai tisztségviselő arról számolt be, a nagykövetség több dolgozója halláskárosodást szenvedett, de a kiváltó okon kívül azt sem tudják, hogy ez tartós károsodás-e.

A CNN hírtelevízió meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy

"akusztikus támadásokról" lehet szó, olyan frekvenciát kibocsátó szerkezeteket helyezhettek el a diplomaták lakásában, ami súlyos halláskárosodást okoz.

A csatorna úgy értesült, a két érintett hazatérése óta hallókészüléket kénytelen használni.

A Washington Post nyomozati forrásokra hivatkozva azt írta, az FBI munkatársai azt is vizsgálják, vajon nem egy harmadik ország, például Oroszország hajtott-e végre titkos akciót, a kubai hatóságok tudta nélkül. Havanna mindenesetre vizsgálatot indított, és jelezte, "soha nem engedné meg, hogy a területén bármilyen akciót hajtsanak végre akkreditált diplomaták vagy családtagjaik ellen".

„Ismeretem szerint a fizikai probléma csak külügyi alkalmazottakat érintett, turistaként utazó embereket nem” -

mondta Heather Nauert washintoni külügyi szóvivő. Az eset miatt az Egyesült Államok kiutasított két kubai diplomatát. A két ország egyébként fél évszázados szünet után 2015-ben vette fel egymással ismét a diplomáciai kapcsolatot.

Az ottawai kormány csütörtökön bejelentette, halláskárosodást szenvedett egy Kubában szolgálatot teljesítő kanadai diplomata is. Az ottawai kormány egyik szóvivője, Brianne Maxwell azonban azt is jelezte, a szokatlan tünetek nem csak a diplomaták, hanem azok családtagjai körében is jelentkeztek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×