Az Európai Bizottság és az igazságügyi reform más kritikusai szerint a változtatások alááshatják a bírói függetlenséget Lengyelországban.
Frans Timmermans, a testület első alelnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján jelezte, súlyos aggodalmaik vannak a reformmal kapcsolatban, és nem csak ők, hanem az Európai Tanács, az Európai Parlament, az Európa Tanács és a Velencei Bizottság is aggályait fejezte ki az ország jogállamiságában tapasztalt folyamatokra reagálva – mondta az első alelnök, majd közölte, a bizottság a vitatott igazságügyi reform felfüggesztésére szólítja fel Varsót.
A reform több eleme jelentősen növeli a jogállamiságot érő rendszerszintű veszélyt Lengyelországban, egyes jogszabályváltozások alááshatják a bírói függetlenséget, negatív hatással lehetnek a hatalmi ágak szétválasztására” - fogalmazott Timmermans, aki több konkrét példán keresztül is bemutatta, miért látják különösen problémásnak a jogszabályváltozásokat.
Az alelnök jelezte, szükség esetén kötelezettségszegési eljárást indíthatnak, sőt, azt mondta, közel járnak az akár szavazatfelfüggesztéssel járó hetes cikkely szerinti eljárás megindításához is.
Az első alelnök újságírói kérdésre összehasonlította a budapesti és a varsói helyzetet, és azt mondta, a
jogállamiság kérdésében a lengyel és a magyar helyzet eltér,
ugyanis Magyarországon nem kívánják az igazságügyi miniszter befolyása alá vonni a bírói testület munkáját, azaz nem kérdőjelezik meg a hatalmi ágak szétválasztását. Kiemelte azonban, hogy "vannak problémák Magyarországgal", amelyek miatt kötelezettségszegési eljárások vannak folyamatban.