A miniszter szerint 2019-ig mintegy 50 ezer menekültnek kell elhagynia az országot.
A visszatérést segítő támogatást csak azok igényelhetik, akiknek március 15-én még zajlott az eljárásuk, továbbá nem a nyugat-balkáni régióból, hanem távoli országokból, Afganisztánból, Irakból vagy az afrikai kontinensről érkeztek. A menekültügyi hivatal továbbá minden egyes esetben külön megvizsgálja, hogy valóban jogosult-e a menekült az anyagi juttatásra.
A most megállapított visszatérési támogatás sokkal jelentősebb, mint korábban,
hiszen eddig 500 eurót lehetett igénybe venni bizonyos országokból, például a Nigériából érkezőknek.
Manfred Taucher az osztrák menekültügyi hivatal (BFA) vezetőjének tájékoztatása szerint Ausztria a világ országai közül a harmadik olyan állam, amelyet a legtöbb menekült hagyott el önként. Tavaly Ausztriából mintegy 11 ezer menekült utazott el, közülük 5800 önként tette.
Taucher szerint a hazatérés állami támogatása miatt még többen fogják elhagyni Ausztriát. A hivatal vezetője bejelentette azt is, hogy a menekültszállásokon is tájékoztatják az embereket a lehetőségekről, valamint egy új honlapon, a www.voluntaryreturn.at oldalon is megtalálhatók az idevonatkozó, többnyelvű információk.
A pénzügyi támogatás mellett visszautakat is szerveznek Afganisztánba, Pakisztánba, Irakba és Iránba.
Hetente egyszer pedig a nagyvárosok fontos közlekedési csomópontjainál a Caritas, valamint a Verein Menschenrechte elnevezésű osztrák segélyszervezetek a visszautazásról szóló felvilágosítást nyújtanak.