eur:
402.24
usd:
371.34
bux:
90306.36
2025. március 31. hétfő Árpád

EBRD-elnök: hibás lépésekhez vezethet az integráció-ellenes retorika

A kelet-közép-európai országok hatalmas utat tettek meg az elmúlt 25 évben, és ez jelentős potenciált jelent a jövőben, az integráció-ellenes retorika azonban hibás lépésekhez vezethet a felzárkózóban lévő gazdaságokban - hangsúlyozta az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke a bank által rendezett konferencián csütörtökön, Budapesten.

Suma Chakrabarti a tétlen szemlélés helyett válaszokat sürgetett a globalizáció kihívásaira, a kelet-közép-európai országokra váró feladatok között megemlítve az aktív korú lakosság számának csökkenését, az innovációs lemaradást a Nyugattal szemben és az energiaforrások alacsony hatékonyságú felhasználását.

Elmondta: a régió különböző adottsággal rendelkező országai más-más válaszokat adhatnak a kihívásokra, azonban nagy szükség van továbbra is a tőkebefektetések vonzására és a növekedés eredményeinek társadalmilag igazságos elosztására.

Suma Chakrabarti rámutatott: a környezetbarát infrastruktúra-beruházások rendkívül kedvezően hatnak a gazdasági növekedésre. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) számításai szerint, ha egy százalékkal nő GDP-ben az infrastruktúra aránya, az átlagosan 1,5 százalékos GDP-növekedést eredményez 4 év alatt. Ez nagyon gyors megtérülés - jegyezte meg.

Kiemelte: ezekbe a technológiákba a következő évtizedben jelentősen nő a globális befektetések mennyisége, 2015-ben 5 százalékkal, csaknem 290 milliárd dollárra nőtt a megújuló energiába befektetett tőke nagysága.

Suma Chakrabarti felhívta a figyelmet arra is, hogy a kelet-közép-európai régióba irányuló külföldi közvetlen tőkebefektetések aránya a GDP 2 százaléka körül áll, ez még mindig elmarad a világ többi részén lévő felzárkózó országokétól, ahol 3-4 százalék ez az arány.

Kiemelte: az infrastrukturális beruházásokba és a zöld technológiák fejlesztésébe be kell vonni a magántőkét is, el kell érni, hogy az állam és a magántőke együttműködése erősödjön a jövőben.

Az EBRD elnöke kérésre azt is elmondta, hogy az EBRD kiáll a megújuló energiát használó technológiák mellett, és nem fektet be magas karbontartalmú, nem-környezetbarát technológiákba. Ezt az irányvonalat az EBRD részvényesei, a nemzeti kormányok határozták meg - tette hozzá. Elismerte, hogy a mostani alacsony olajárak mellett nagyon csábító magas karbontartalmú technológiákba fektetni, de a régió kormányai kiállnak a párizsi klímaegyezményben foglalt vállalások, a fenntartható technológiák mellett.

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért és szociális párbeszédért felelős alelnöke az egyik panelbeszélgetés során kiemelte: bár a Brexit miatt Európa egyik legerősebb tőkepiaca "távozik" az egységes európai piacról, ennek ellenére az egységes tőkepiaci szabályozást végig kell vinni az EU-ban. Ennek során meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy egyszerűsítsék a tőzsdei kezdeményezések szabályozását, a kis- és középvállalkozások tőzsdére lépésének adminisztrációs kötelezettségeit is egyszerűbbé kell tenni, a kockázati tőkealapok szerepét erősíteni kellene. Jelezte, hogy konzultációt indítottak arról, szükség van-e egy egységes európai nyugdíjtermékre.

Valdis Dombrovskis is úgy ítélte meg: a fenntartható fejlődés elérése a zöld technológiák elterjedésének támogatását kell, hogy jelentse.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Az elmúlt napokban bejárta a világsajtót és komoly botrány okozott, hogy az amerikai kormányzat legmagasabb rangú tisztségviselői Signal beszélgetésben értekeztek egy katonai csapás részleteiről, amelybe állítólag véletlenül egy újságírót is bevettek. Ahogy azt már sokan megírták, ez az eljárás számos törvényt, sőt a józan ész szabályait is áthágta, hiszen nem csupán az legalapvetőbb biztonsági és dokumentációs alapelveket sértette meg, hanem arra is rámutatott, milyen stílusban kommunikálnak egymással a Trump kormányzat tagjai. Arról viszont kevesebb szó esett eddig, hogy mit árul el beszélgetésük az USA új szerepfelfogásáról. Márpedig úgy tűnik, hogy alapjaiban értik félre a hegemónia lényegét, amelynek súlyos következményei lehetnek az Egyesült Államokra és a világra nézve is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×