eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Hibás a brit menedékkérelmek harmada

Nagy-Britanniában a menedékkérelmek harmadát szabálytalanul, olyan emberek nyújtják be, akik egy ideje már illegálisan vagy lejárt vízummal tartózkodnak az országban.

A brit belügyminisztérium adatait ismertetve a The Times című napilap hétfőn arról írt, hogy a 2004 és 2014 között benyújtott menedékkérelmek 36 százaléka - 231 100-ból 83 912 - származott olyan migránsoktól, akik csak az után folyamodtak menekültstátusért, hogy a hatóságok elfogták őket. A statisztikák azt mutatják, hogy azok is jó eséllyel maradhatnak Nagy-Britanniában, akiknek lejárt a tartózkodási engedélyük: hozzávetőleg 19 200 esetben garantáltak számukra menedéket vagy valamilyen formában a további ott tartózkodást.

A Nagy-Britanniából tavaly kiutasított 5238 menedékkérő 70 százaléka csak az után nyújtotta be menedékkérelmét, hogy a hatóságok illegális bevándorlónak minősítették őket, vagy kiderült róluk, hogy lejárt a vízumuk. Ez 58 százalékos növekedés 2009-hez képest.

A lap szerint az adatokat sokan úgy értelmezik, hogy a brit menekültügyi rendszerben nagy a visszaélés veszélye. A The Times emlékeztetett arra, hogy Theresa May miniszterelnök a Konzervatív Párt tavalyi kongresszusán - akkor még belügyminiszterként - azt mondta, más európai országokkal és az ENSZ-szel együttműködve felül kellene vizsgálni a menekült- és az oltalmazotti státust. Akkor azt hangsúlyozta, hogy nagy különbség van egy - az Iszlám Állam terrorista szervezet vagy Bassár al-Aszad elnök zsarnoksága elől menekülő - szíriai család vagy épp egy olyan diák között, aki az után kér védelmet, hogy kiderült, lejárt a vízuma.

A The Times felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, több oka is lehet annak, hogy a migránsok nem folyamodnak azonnal menedékért, ahogy megérkeznek Nagy-Britanniába. Egyesek súlyosan traumatizáltak, mások lehet, hogy az embercsempészek markában vannak, netán modern kori rabszolgaként tartják őket. Azoknak is lehet jogos a kérelmük, akiknek lejárt a vízumuk: előfordulhat például, hogy hazájukban jelentősen megváltoztak a politikai viszonyok, így veszélyes lehet a visszatérés számukra. A belügyminisztériumnak attól függetlenül kell minden egyes esetet megvizsgálnia, hogy mikor nyújtották be a kérelmeket.

Nagy-Britanniában a 2010-es 11 ezerről 2015-re 26 ezerre emelkedett az elbírálásra váró menedékkérelmek száma a tárca statisztikái szerint. Konzervatív képviselők felhívták a figyelmet arra: akik csak ki akarják játszani a rendszert, hogy meghosszabbítsák tartózkodásukat a szigetországban, azok számára teszik nehezebbé, hogy megkapják a szükséges segítséget, akik valóban rászorulnak.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×