eur:
411.24
usd:
393.18
bux:
79682.16
2024. november 22. péntek Cecília
„Az Egyesült Államok célja, hogy senki se veszítsen a Brexittel”

„Az Egyesült Államok célja, hogy senki se veszítsen a Brexittel”

Az Egyesült Államok várhatóan az Európai Uniót és az Egyesült Királyságot is abba az irányba fogja terelni, hogy egyik fél se veszítsen sokat a kiválással - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás egyetemi docens, külpolitikai szakértő.

Az Egyesült Államoknak nem érdeke, hogy bármelyik fél számára komoly terhet jelentsen Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból, mert így nem kell gyökeresen átrendezniük viszonyukat a britekkel és az EU-val – mondta Magyarics Tamás, egyetemi docens.

Hozzá kell tenni, hogy a brit kilépés azért hátrányosan érinti az amerikaiakat, mert a britek voltak végig azok, akik az Európai Unióba becsempésztek olyan érdekeket, amik elsősorban amerikai érdekek voltak talán és nem annyira kontinentális érdekek” -fogalmazott a külpolitikai szakértő.

A kilépés azonban az európai kontinens biztonságpolitikai viszonyait is átírja, e téren például növelheti befolyását a szigetország – hangsúlyozta Magyarics Tamás.

„Mert a britek kilépésével az Európai Unió biztonsági-védelmi képessége nyilvánvalóan kisebb lesz, és a NATO szerepe megnőhet az Európai Unió védelmi és biztonságpolitikai szárnyával szemben” - magyarázta a szakértő.

Arra a kérdésre, hogy mennyiben változtathatja meg az Egyesült Államok viszonyát Európához az államokban várható elnökválasztás, Magyarics Tamás azt mondta: ha a demokrata Hillary Clinton nyer, akkor drámai változásra nem kell számítani, a republikánus Donald Trump azonban nagyobb nyomás alá helyezné Európát.

„Nem csak gazdaságilag: ha Donald Trump azt fogja valóban követelni – mint ahogy most jelen pillanatban a kampánya során követeli –, hogy az európaiak mélyebben nyúljanak a zsebükbe a saját biztonságuk biztosítása érdekében, akkor ez egy elég kellemetlen politikai kérdés elé is állítaná az európai vezetést” - fogalmazott azegyetemi docens.

A védelmi kiadások növeléséhez ugyanis megszorításokra volna szükség a legtöbb európai országban, ami komoly vitát válthatna ki az Egyesült Államok és az Európai Unió között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×