eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Radikális gazdasági intézkedések kellenek a felmelegedés ellensúlyozására

Konkrét, visszafordíthatatlan, radikális gazdasági intézkedéseket kell hozni annak érdekében, hogy a világ országai ellensúlyozhassák a globális felmelegedés káros hatásait - ezt a fő gondolatot fejtették ki a Washingtonban csütörtökön kezdődött, Climate-Action 2016 címet viselő konferencia résztvevői.

A kétnapos találkozón Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár számos politikussal, üzletemberrel, civil szervezetek megannyi képviselőjével, helyhatósági vezetőkkel, tudósokkal együtt próbálja számba venni, milyen gyakorlati eszközökkel lehet érvényt szerezni a tavaly Párizsban elfogadott klímavédelmi megállapodásnak.

A világszervezet főtitkára hangsúlyozta: fel kell gyorsítani és a lehető legszélesebb körben kell választ adni a klímaváltozás okozta kihívásokra. Felhívta a figyelmet az egyre erősödő felmelegedésre, az arktiszi jégtakaró egyre gyorsabb olvadására, akárcsak az egyre gyakoribbá váló aszályokra és hurrikánokra.

Jim Yong Kim, a Világbank elnöke ugyancsak meghúzta a vészharangot, hangoztatva, hogy sürget az idő, a világ nem engedheti meg magának, hogy a Párizsban megindult lendület veszítsen erejéből, hiszen a globális felmelegedés napról napra fokozódik. A Világbank közelmúltban készített jelentésére hivatkozva jelezte, hogy például a szubszaharai Afrika vagy a Közel-Kelet lakosságának a következő években a mostaninál is kevesebb ivóvízkészlettel kell beérniük a klimatikus változások miatt.

A nemzetközi pénzintézet elnöke a gazdasági következményekre is utalt. Az említett tanulmány szerint például az említett körzetekben csupán a vízkészletek megcsappanása miatt hat százalékkal is csökkenhet a gazdasági növekedés üteme.

Ségolene Royal, a környezetvédelemért, a fenntartható fejlődésért és az energiaiparért felelős francia miniszter ugyanakkor derűlátóbban nyilatkozott. Nagyra értékelte a "párizsi szellemet", amelynek jegyében a megállapodást elfogadó 195 ország közül 175 ország már parafálta az egyezményt, bár eddig még kevesen ratifikálták. A megállapodásnak alapul kell szolgálnia olyan visszafordíthatatlan fejlődés számára, amely képes biztosítani a fenntartható s egyben bolygónk állapotát is megkímélő gazdasági növekedést - mondta a francia miniszter.

A decemberben elfogadott klímamegállapodás megerősíti azt a központi célkitűzést, hogy a Föld légkörének felmelegedését az országok 2 Celsius-fok alatt tartják az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatják az erőfeszítéseket arra is, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×