Infostart.hu
eur:
359.79
usd:
316.3
bux:
144473.37
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga

Ukrán válság - Merkel fogadja Klicskót és Jacenyukot

Angela Merkel német kancellár hétfőn a hivatalában fogadja Vitalij Klicsko és Arszenyij Jacenyuk ukrán ellenzéki vezetőket - közölte a német kormányszóvivő.

Steffen Seibert pénteki tájékoztatóján elmondta, hogy a kancellár az ukrán válság kezeléséről tárgyal majd Klicskóval, az Ütés (UDAR) nevű párt elnökével és Jacenyukkal, aki a bebörtönzött volt ukrán kormányfő, Julija Timosenko Haza (Batykivscsina) nevű pártjának vezető politikusa.

Az ukrán ellenzékiek berlini meghívásáról beszámolt pénteken a Bild című lap, amelynek Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának német konzervatív elnöke elmondta, Klicsko és Jacenyuk meghívása a kancellári hivatalba azt jelzi, hogy a német kormány igen intenzíven igyekszik közvetíteni a kijevi vezetés és az ellenzék konfliktusában.

A német kormány egyebek között felajánlotta, hogy folytassák Németországban Dmitrij Bulatov korábban elrabolt és megkínzott ukrán ellenzéki aktivista gyógykezelését. Bulatov várhatóan pénteken Berlinbe utazik, és szombaton sajtótájékoztatót tart.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter Moszkvában folytat tárgyalásokat. Pénteken találkozott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, aki megbeszélésük után az Európai Uniót (EU) bírálva hangoztatta, hogy Ukrajnára nem szabad befolyási övezetként tekinteni. A német külügyminiszter azt emelte ki, hogy az ukránoknak minden külső befolyás nélkül, önállóan kell meghatározniuk országuk jövőjét.

Steinmeier a Kommerszant című orosz lapnak adott interjúban azt is hangsúlyozta, hogy senkinek nem áll érdekében az ukrajnai feszültségek növelése. Hozzátette: "Közös feladatunk, hogy ösztönözzük a párbeszédet a hatalom és az ellenzék között. Ehhez Oroszország is hozzájárulhat."

Ukrajnában november végén kezdődtek kormányellenes tüntetések, miután Viktor Janukovics államfő orosz nyomásra elállt az EU-val kidolgozott társulási és szabadkereskedelmi megállapodás aláírásától. Januárban, a gyülekezési jogot korlátozó törvények parlamenti elfogadása után a békés tiltakozások utcai harcokba fordultak át. A biztonsági erőkkel vívott összecsapásoknak több száz sérültje és öt halálos áldozata volt, több száz embert pedig letartóztattak.

Címlapról ajánljuk
BL-döntő, Forma–1-es hétvége, Sziget – erős nyarat zárhat a budapesti turizmus

BL-döntő, Forma–1-es hétvége, Sziget – erős nyarat zárhat a budapesti turizmus

Egy átlagos nyári hétvége bevételének a 2,5–3-szorosát hozza a szállodáknak egy olyan hétvége, amikor F1-es versenyhétvégét rendezhet Magyarország – mondta az InfoRádióban Kovács Balázs, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke. A Danubius Hotels Zrt. vezérigazgatója ugyanakkor arra is kitért, hogy az ő szállodaegységeikben 40 százalékkal volt nagyobb a labdarúgó BL-döntő alatt realizált fővárosi árbevétel, mint a mostani Forma–1-es hétvégén, pedig utóbbi miatt több időt töltenek itt a külföldiek.

Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Társadalmi egyeztetésre bocsátották: az uniós előírásoknak megfelelően bárki hozzászólhat a törvényjavaslathoz, amelynek a lényege, hogy az alkotmánybírók választanak maguknak vezetőt mostantól, de csak 3 évre. A költségvetési önállóság is visszaáll. A működés is sokkal átláthatóbb lesz, és munkájának tartalma ugyanott jelenik majd meg, ahol az összes magyar jogszabály.
Emelkednek az európai tőzsdék, nyomás alatt a chiprészvények

Emelkednek az európai tőzsdék, nyomás alatt a chiprészvények

Jó hangulatban indul a hét a piacokon, miután az elmúlt órákban nem támadta tovább egymást az Egyesült Államok és Irán. Sőt, utóbbi jelezte, hogy felfüggeszti a támadásokat, amennyiben az USA is így tesz.  A hírre meredeken esik az olajár és már láthattunk egy felpattanást Ázsiában, de Európában is nagyobb emelkedéssel kezdődött a hét. Az amerikai tőzsdék is felfelé kezdték a kereskedést, a lendület azonban hamar elfogyott, ezúttal is a technológiai papírok kerültek erősebb nyomás alá.  Ami a gazdasági eseményeket illeti, Németországban hétfőn megérkezett az IFO gazdasági hangulatindex friss adata, míg Amerikában a tartós fogyasztási cikkek rendelésállományáról közöltek statisztikát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×