Infostart.hu
eur:
385.68
usd:
331.26
bux:
120651.59
2026. január 14. szerda Bódog

Brit ügynök volt a Sinn Féin vezérek sofőrje

Életét féltve elmenekült Észak-Írországból a legnagyobb britellenes katolikus mozgalom, a Sinn Féin vezéreinek egykori sofőrje, akiről kiderült, hogy a brit belső elhárítás, az MI5 fizetett ügynöke volt.

Roy McShane, aki "a patkány" mozgalmi néven volt ismert saját baráti körében is, az elmúlt években mások mellett Gerry Adamsnek, a Sinn Féin elnökének és Martin McGuinnessnek, Adams első számú helyettesének, Észak-Írország jelenlegi miniszterelnök-helyettesének
volt a gépkocsivezetője.

Az 58 éves McShane, aki az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő legnagyobb katolikus milícia, az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) veteránja is, nem csupán egyszerű sofőri feladatokat látott el: tagja volt a republikánus mozgalom vezetése körüli belső biztonsági csapatnak, amely az IRA-vezérkar fuvarozásának megszervezéséért volt felelős a rendezési folyamat legkényesebb, titkos tárgyalásokkal jellemzett szakaszaiban.

Londonban és az ulsteri britpárti protestáns oldalon tényként kezelik, hogy az IRA és a Sinn Féin gyakorlatilag ugyanaz a szervezet; az utóbbit az előbbi politikai szárnyának tekintik.

A szombati The Times szerint McShane előző nap titkosszolgálati összekötőinek védelme alatt elmenekült Észak-Írországból.

A rendőrség nem kommentálta, a Sinn Féin azonban hivatalosan megerősítette az értesülést.

Címlapról ajánljuk
Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

„Alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államok és Dánia között Grönland jövőjéről, de folytatódnak a tárgyalások a vita rendezése érdekében – jelentette ki Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter Washingtonban szerdán éjjel, miután Grönland külügyminiszterének oldalán tárgyalt J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. Az Egyesült Államoknak továbbra is célja a Grönland felletti ellenőrzés megszerzése – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a tárgyalások után.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Szakadatlan a feszültség a Közel-Keleten. Sajtóhírek szerint Donald Trump több opciót is mérlegelhet egy Irán elleni esetleges katonai beavatkozás kapcsán, miközben a teheráni rezsim brutálisan lép fel az országszerte zajló tüntetésekkel szemben. A német hatóságok arra figyelmeztetik a légitársaságokat, hogy kerüljék el az iráni légteret, a brit kormány pedig ideiglenesen bezáratta teheráni nagykövetségét a Politico értesülései szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×