Infostart.hu
eur:
354.94
usd:
301.62
bux:
134253.36
2026. május 8. péntek Mihály

Romaellenes kijelentésekkel szerezné vissza népszerűségét a bukott miniszter

Belpolitikai vihart kavart Csehországban Jirí Cunek, a koalíciós kereszténydemokrata párt elnöke, miután pártja hétvégi konferenciáján Prágában élesen bírálta a romák hagyományos családi értékeit.

A roma kultúra egyes elemei ellentétesek az alapvető emberi szabadságjogokkal, míg a hagyományos roma családi kapcsolatok túlélése, ami az egyént alárendeli a családnak, akadálya a romák társadalmi beilleszkedésének - jelentette ki Cunek.

A volt kormányfő-helyettes, aki korábban is híres volt romaellenes kijelentéseiről, a kereszténydemokrata párt szociális kérdésekkel foglalkozó konferenciáján úgy vélte, hogy "a hagyományos roma kultúra összeegyeztethetetlen a modern társadalom kultúrájával", s a "hagyományos roma közösség, a családi hálók gátjai az egyén bekapcsolódásának a társadalomba".

Cunek szerint a romakérdést csak úgy lehet megoldani, ha mai közösségeiket felszámolják, és a roma családokat az ország többségi lakosai közé telepítik.

Ugyanakkor a romákat maximálisan ösztönözni kell arra, hogy dolgozzanak - vélte Cunek.

Több roma aktivista és a cseh média is azonnal botrányosnak minősítette Cunek kijelentéseit.

"A romákról valóban nem él jó kép a társadalomban, de Cunek az ellenük intézett támadással csak saját fogyatkozó népszerűségét kívánja növelni. Kijelentései botrányosak" - mondta Zdenek Rysavy, a Romeo polgári társulás igazgatója.

Dzamila Stehlíková, a kisebbségekkel és az emberi jogokkal foglalkozó tárca nélküli miniszter egyetért Cunek azon állításával, hogy szükség van a romák nagyobb bevonására a munkába, a gazdasági életbe. A roma család és a roma kultúra bírálatát azonban határozottan elutasította.

"Csehországban mintegy 250 ezer roma él, közülük mintegy 80 ezer tekinthető problémásnak. Tudatosítanunk kell, hogy nagy részük úgy integrálódott a többségi társadalomba, hogy nem hagyta el saját kultúráját. Meggyőződésem, hogy ha a társadalomban is olyan erősek lennének a családi kötelékek, mint a romák körében, akkor sokkal kevesebb gyerek lenne árvaházakban, s idős ember a nyugdíjas-otthonokban" - mondta újságíróknak a zöldek miniszter asszonya.

Jirí Cunek, aki nem először borzolta fel a kedélyeket romaellenes nyilatkozataival, azzal védekezik, hogy a probléma megoldásához nyíltan a nevükön kell nevezni a dolgokat.

Cunek viharos politikai karrierje 2006 tavaszán kezdődött, amikor még az észak-morvaországi Vsetín polgármestereként a városon kívülre költöztette ki a lakbért rendesen nem fizető roma családokat.

Romaellenes kijelentései után Cunek rendkívül népszerű lett Csehországban. Rövidesen szenátorrá és a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt elnökévé választották, majd a kormány alelnöke és miniszter lett. Korábbi zavaros korrupciógyanús ügyei miatt azonban az ősszel távozni kényszerült a kabinetből.

Az államügyészség azonban az ellene folyó vizsgálatokat alaptalannak minősítve leállította. Az ellenzék szerint politikai döntés született, hogy megmaradjon a törékeny koalíció. Cunek és pártja most azt követeli, hogy a politikus újra elfoglalhassa régi pozícióját a kormányban. Mirek Topolánek kormányfő ezt a múlt héten nem zárta ki.

A prágai tömegtájékoztatási eszközök szerint nem kizárt, hogy a polgári demokraták és a kereszténydemokraták politikai alkut kötnek: ha Topolánek visszaveszi Cuneket a kormányba, a kereszténydemokraták támogatni fogják Václav Klaus államfő újraválasztását.

Címlapról ajánljuk

Magyar Péter bejelentette, ki lesz az igazságügyi miniszter Melléthei-Barna Márton helyett

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját, Görög Mártát kérte fel igazságügyi miniszternek Magyar Péter a jelöltségtől visszalépő sógora helyett,
inforadio
ARÉNA
2026.05.08. péntek, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Totálisan összeomlott Moszkva tűzszünete, Ukrajna megtalálta az oroszok gyenge pontját – Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Totálisan összeomlott Moszkva tűzszünete, Ukrajna megtalálta az oroszok gyenge pontját – Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Oroszország május 8. és 10. között tűzszünetet hirdetett, a második világháborús győzelem 81. évfordulója miatt – jelentette az orosz TASzSz hírügynökség a Reuters beszámolója szerint. Az ukrán elnök máris élesen bírálta a lépést. A Ria Novosztyi számolt be az orosz védelmi minisztérium közleményéről, amiben az egyoldalúan kihirdetett tűzszünet összeomlására adott válaszreakciókról beszélnek. Ukrán drónok május 7-én éjjel egy katonai logisztikai létesítményt támadtak meg a Moszkvai területen található Naro-Fominszkban. A Telegramon megjelent információk szerint a Nara termelési és logisztikai komplexumot érte találat. Ez a létesítmény az orosz védelmi minisztérium ellátóbázisaként és elosztóközpontjaként működik. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×