Infostart.hu
eur:
353.87
usd:
310.67
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál

Békésen zajlott az elnökválasztás Sierra Leonéban

Öt évvel a polgárháború befejeződése után békés körülmények között zajlott le Sierra Leonéban az elnökválasztás, amelyet szakértők a demokrácia és a stabilitás fontos próbakövének tekintenek.

Európai választási megfigyelők vasárnapi nyilatkozatai szerint békés és csaknem zökkenőmentes volt a voksolás, amelyet a legtöbb településen jól megszerveztek. A 6000 szavazóhelyiség közül mindössze pár tucatnál keletkezett feszültség amiatt, hogy azokat késlekedve nyitották meg. Ez pedig felingerelte a türelmetlenül sorban álló szavazókat.

A kis nyugat-afrikai országban 11 éven át tartó véres polgárháború zárult le 2002-ben, a kegyetlen harcokban több mint 50 ezren vesztették életüket. A háború tétje a gyémántbányászat és -kereskedelem fölötti ellenőrzés volt. A harcok lezárása utáni törékeny békét ENSZ-katonák szavatolták, az utolsó egység 2005 végén távozott az országból.

Az eddigi államfő, Ahmad Tejan Kabbah nem indulhatott a mostani választáson. Legvalószínűbb utódának Solomon Berewa eddigi alelnök és Ernest Koroma, az egykori egységpárt (APC) főnöke számít.

Az eredmény két héten belül várható. Megfigyelők arra számítanak, hogy egyik jelölt sem kapja meg a sikerhez szükséges 55 százalékos szavazatmennyiséget, így valószínűleg második választási fordulóra lesz szükség.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
40 napos katonai offenzívát hirdetett Zelenszkij, tűz alatt Kijev és Moszkva – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

40 napos katonai offenzívát hirdetett Zelenszkij, tűz alatt Kijev és Moszkva – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön közölte, 40 napos "offenzívát" hagyott jóvá oroszországi célpontok ellen, miután a hírszerzés (SZBU) vezetőjével egyeztetett. Az ukrán államfő elmondása szerint ezzel akar nyomást gyakorolni Moszkvára, és kikényszeríteni a háború végét. Közben az éjszaka folyamán robbanásokat jelentettek Kijevből. Az ukrán légierő később egy Kijev felé tartó ballisztikus rakétára figyelmeztetett. Vitalij Klicsko polgármester elmondta, a rakéta törmeléke nyílt területen zuhant le a Darnickij kerületben, ahol tűz ütött ki egy raktárépületben. Miközben Ukrajna az éjszaka folyamán legalább 660 drónnal támadta Oroszországot – ennyi UAV lelövéséről tett jelentést Moszkva –, az orosz haderő hét ballisztikus rakétával és 189 drónnal mért csapásokat Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legutóbbi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×