Infostart.hu
eur:
364.62
usd:
316.49
bux:
0
2026. augusztus 13. csütörtök Ipoly

Nem rehabilitálják az utolsó cárt

Elutasította egy moszkvai bíróság az orosz cári család leszármazottainak keresetét, amelyben azt kérték, hogy hivatalosan mentsék fel az 1918-ban kivégzett utolsó orosz cárt, II. Miklóst a politikai bűnöző vádja alól.

A cári család nevében a Spanyolországban élő Marija Vlagyimirovna nagyhercegnő fordult a bírósághoz 2005-ben a bolsevik hatalomátvétel után megfogalmazott vád megsemmisítését kérve.

Az elhúzódó jogi eljárás mostani, legújabb fordulójában a moszkvai városi bíróság két beadványt is elutasított, köztük azt, amelyik kötelezte volna az ügyészséget a cári család rehabilitációját igazoló dokumentumok kiadására. A Romanovok ügyvédje közölte, hogy a család megfellebbezi az ítéletet.

II. Miklóst bírósági tárgyalás nélkül végezték ki a bolsevikok 1918. július 17-re virradó éjszaka az uráli Jekatyerinburgban. Feleségét, Alekszandrát, négy lányukat és kisfiukat a személyzettel együtt ugyancsak megölték.

A politikai bűnöző vádja évekkel a Szovjetunió széthullása után még mindig érvényben van, miközben az orosz ortodox egyház szentté nyilvánította a kivégzett uralkodót.

Címlapról ajánljuk

Magyar Péter Paksról: 160 méter szélességben emeli meg a két bárka a Duna fenekét, a honvédek rakják a követ

Megkezdődött a jogszabályi és fizikai munka is a Duna vízszintcsökkenése mentén, a folyó vízszintjét két bárka elsüllyesztésével és egy víz alatti kőgát (ugrató) építésével emelhetik meg, a teljes munka 3-4 hetet vesz igénybe.
inforadio
ARÉNA
2026.08.13. csütörtök, 18:00
Sinkó Eszter
egészségügyi közgazdász
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×